Liriodendron tulipifera

Liliovník tulipánokvětý – vznešený od jara do podzimu

Jak již sám název napovídá, jedná se opravdu o nádherný strom. Ve své domovině liliovník tulipánokvětý sice roste planě, ale v Evropě je pěstován spíš v parcích a arboretech. Pokud však hledáte neotřelou solitéru, tak vězte, že tato vás zcela nadchne. Navíc ji můžete obdivovat od jara do podzimu, protože v každém ročním období přinese jinou podívanou.

 Odkud pochází

Liliovník tulipánokvětý (Liriodendron tulipifera) pochází z východních částí Severní Ameriky. Dá se pěstovat i u nás, a ačkoliv ještě v nedávné minulosti se sazeničky sháněly docela těžko, dnes již jej ve specializovaných prodejnách seženete prakticky všude.

Jak se proměňuje v jednotlivých obdobích

Liliovník je nádherný na jaře, kdy kvete květy podobnými tulipánům – jsou žlutozelené až oranžové, o něco větší než klasický tulipán a nádherně podmanivě voní. Ovšem na druhou stranu jsou méně nápadné, protože jsou skryty mezi listy, které jsou však druhou „atrakcí“ tohoto stromu. Připomínají totiž svým tvarem hudební nástroj – lyru. Na podzim vás pak nadchne jasně žlutá barva listů.

liriodendron - Liliovník tulipánokvětý – vznešený od jara do podzimu

Jak liliovník pěstovat

Pokud se vám podaří sehnat sazeničku liliovníku, věnujte jí dostatečnou péči. Potřebuje úrodnou a vlhkou půdu (ovšem ne přemokřenou), teplo a stanoviště s plným sluncem nebo polostínem. Na květy si budete muset počkat, protože kvetou pouze dospělé stromy. A vzhledem k tomu, že liliovník se dožívá až 300 let, s dospělostí nijak nespěchá – kvete nejprve v 10, spíše však v 15 letech. K plnému vykvetení potřebuje spíše teplé než studené léto. Další podmínkou pro jeho úspěšné pěstování je dostatek prostoru – ve své domovině dorůstá až 50 metrů, u nás je obvykle vysoký 20–30 metrů. Lze jej však prořezávat, dokonce se dá říci, že pravidelný řez vyžaduje. Jinak téměř netrpí na škůdce a choroby.

 

TIP:

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář