cibule

Zimní cibule se dá sklízet i pod sněhem

Dá se pěstovat v nádobě i venku na záhonku, a to po celý rok. Latinské označení zimní cibule zní Allium fistulosum. Původně roste na Sibiři, takže není divu, že je dokonale mrazuvzdorná.

Vzhledem připomíná pažitku, a v květinářstvích si ji s ní můžete také splést. Řiďte se proto vždy právě latinským názvem. Pro srovnání, latinské jméno pažitky (druhovým jménem pobřežní), je Allium schoenoprasum.

Zimní cibule potřebuje jen trochu světla a výživnou půdu

Užitnou částí zimní cibule jsou tmavě zelené duté listy, jež mohou dosahovat délky až 60 cm. Chutí se však cibuli příliš nepodobá, mnohem spíše vám na jazyku zalahodí pórek. Vytváří pravé cibule, ty však nekonzumujeme.

Pěstovat ji lze jako hrnkovou rostlinu, ale i jako bylinu ve volné výsadbě. Potřebuje jen světlé stanoviště, pravidelnou zálivku a hnojení jedenkrát do měsíce, ovšem pouze během sezóny!

Zelené natě obsahují množství vitamínu C. Čím více sluníčka zimní cibuli dopřejete, tím více této cenné látky obdržíte, stejně jako léčivých silic a kyseliny listové. Kromě slunce je pak důležité ještě místo, chráněné před větrem, který by mohl křehké stonky snadno polámat.

zimní cibule - Zimní cibule se dá sklízet i pod sněhem

Namnožíte si ji snadno

Pokud neseženete zimní cibuli v květinářství, poohlédněte se po semínkách. Vyklíčí za pár dní, stačí jim směs zahradní zeminy a rašeliny. Ven vysazujte ovšem mladé rostlinky až po zmrzlých, na počátku nemají ještě takovou odolnost. Starší cibule snadno namnožíte dělením trsů nebo dceřinnými cibulkami.

Druhý rokem pak můžete mít i svá vlastní semena, dozrávající v kulovitých květenství na samé špičce stonků. Bez potíží na suchém a chladném místě přečkají i dva roky, s jejich svěřením zemi tedy nemusíte vůbec spěchat.

Věděli jste, že zimní cibule má své využití i v lidovém léčitelství? Uplatní se při bolestech v krku, omrzlinách, kožních chorobách i vosím bodnutí.

 

TIP:

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Zanechte komentář