snědek

Znáte snědek? Na zahrádce potěší během pozdního jara

Mezi nejznámější zástupce těchto rostlin patří rozhodně snědek chocholičnatý, ale pěstovat lze i množství dalších druhů. V trávníku si je někdy můžete splést s křivatci, na rozdíl od nich se však snědek skvěle hodí například k řezu.

Na světě jich existuje více než sto druhů, pro pěstování v zahrádkách jich vak doporučujeme nanejvýš dvacet. Pro začátek rozhodně vsaďte na snědek chocholičnatý (Ornithogalum umbellatum), kterému se také někdy přezdívá betlémská hvězda.

Snědku se bude líbit na slunci i v polostínu

Jde o opravdu vděčnou rostlinku. Snáší plné slunce, ale nevadí jí ani o něco stinnější místa. Může dorůst výšky až 30 centimetrů. Jde o cibulovinu – na jaře se tak nejdříve prozradí úzkými kopinatými listy. Teprve později se na povrch proderou i nádherné bílé květy s velmi jemnou vůní.

A tam, kde byl loňskou sezónu snědek jeden, jich dnes letos bude zcela jistě o něco víc. Rostliny totiž s oblibou vytvářejí dceřinné cibule a vykvétají tak každý rok ve stále hojnějším počtu. Rád zplaňuje, ale malé cibulky na mateřských rostlinách lze rovněž jednoduše oddělit a vysadit na novou lokalitu.

snědek květ - Znáte snědek? Na zahrádce potěší během pozdního jara

Zdroj foto: cs.wikipedia.org

Dařit se mu bude i v květináči

Ale pokud nemáte zahrádku, nemusíte se o tohoto nevšedního posla jara nechat připravit. Zasaďte cibulky snědku do květináče, dopřejte jim mírnou zálivku a pozorujte, jak se jim skvěle daří. Mezi sázku na jistotu zcela jistě patří snědek arabský (Ornithogalum arabicum) a snědek ocasatý (Ornithogalum longibracteatum).

Snědky netrpí chorobami ani škůdci, jejich květy se vyznačují dlouhou výdrží a nařezat je můžete dokonce i do vázy. Při nákupu je třeba dát pozor především na to, aby byly cibulky snědku pevné, lesklé a ne menší než s dvěma centimetry v průměru. Snědky se vysazují ve skupinkách o nejlépe 10-12 kusech, jedině tak jejich nevšední půvab plně vynikne.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Zanechte komentář