myrta

Myrta obecná, nejen svatební rostlina, ale také ozdoba zahrady

Myrtová větvička je tradiční ozdoba oděvu svatebčanů. Je známo přes 100 druhů této rostliny, nejznámější je myrta obecná. Její svatební tradice má původ ve starém Řecku, kdy byla myrta zasvěcena bohyni lásky Afroditě.

Myrtové věnce nosili novomanželé ve starém Řecku, stejně tak byl touto rostlinou vyzdoben i vchod do domu novomanželů. Dvojice také sázela výhonky myrty, pokud se ujmuly, manželství mělo být šťastné, v případě, že uschly, znamenalo to, že nevydrží. Myrta pochází z oblasti Středomoří, kde také rostou celé myrtové háje. Díky jejímu původu jsou dány i její nároky na klima. Svůj název získala podle řeckého myrtos, pocházející ze slova myron – balzám.

V jižní Evropě byla kdysi myrta uznávanou léčivou rostlinou. Větvičky myrty se dávaly do piva a vína. Ženy používaly vodu vyráběnou z myrty k omlazení.

myrta obecná - Myrta obecná, nejen svatební rostlina, ale také ozdoba zahrady

Myrta obecná

Jaké jsou nároky myrty na pěstování

Myrtu umístěte na plné slunce nebo do polostínu. V polostínu však nebude tolik kvést. Není mrazuvzdorná, na zimu se musí dát do místnosti s teplotou okolo 20 C-150 C. Lze ji dát také do skleníku nebo zimní zahrady. Zimu přežije bez problémů i při vyšších teplotách, ale zbytečně by vytahovala výhony.

Myrtu sprchujte nebo roste. Při zalévání buďte opatrní, nenechávejte v misce pod květináčem vodu, nesnese přemokření, ale ani sucho. V zimě zálivku omezte. Také ji prospívá hnojení. V sezoně 1x 14 dní.

Rostlinky přesazujeme na jaře. Mladší kousky můžete přesazovat každý rok, starší už nechte odpočinout několik let, přibližně pět.

Myrtu lze i tvarovat, mladší rostlinky se zaštípnou, starší vytvarujeme řezem. Pokud se budete pečlivě věnovat zaštipování a řezu, myrta se odmění hustou korunou. Dokonce lze z myrty vytvořit i bonsaj.

V průběhu května můžete začít s letněním a to až do podzimu, musíte ji však schovat před prvními mrazíky.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Profilový obrázek

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář