vinná réva

Pěstujeme vinnou révu

Myslíte, že nelze pěstovat vinnou révu na zahradě a že musíte mít vinohrad? Vyvedeme vás z omylu, protože pár keříků vinné révy pro vlastní potřebu (nikoliv pro výrobu vína) může mít na zahrádce opravdu téměř každý.

Vhodné stanoviště

O vašem úspěchu rozhodne zejména zpočátku zvolení správného stanoviště. Vinná réva se v našich podmínkách dá pěstovat až do výšky cca 500 m n. m., ovšem potřebuje teplo a slunce. Ideální je chráněné stanoviště – např. z jedné strany zdí domu, které bude navíc obrácené na jih, jihozápad či jihovýchod. Pokud budete mít jen jednu řadu keřů, můžete je pěstovat v rovině. Více řad keřů doporučujeme pouze tam, kde máte svah, aby byly všechny keře rovnoměrně osvětleny sluncem.

Vhodná půda

Vinná réva není příliš náročná na půdu, ale rozhodně jí svědčí hlinito-písčitá půda, popř. i kamenitá, nemá však ráda jílové a zamokřené půdy. Co se týče pH půdy, má réva raději slabě kyselou či neutrální půdu.

Dostatečné hnojení

Štěrková, kamenitá a hlinitá půda budou mít živin dost samy o sobě, písčité půdy jsou dobře propustné, ale zase rychle ztrácejí živiny. Proto je dobré přihnojovat – nejlepší je hnůj nebo kompost.

viná réva - Pěstujeme vinnou révu

Zálivka není podstatná

Zalévat musíte zejména nově vysazené a mladé sazenice. Vzrostlé keříky vinné révy vystačí s deštěm a přežijí i větší sucha.

Další speciální péče

Réva je pnoucí rostlina, takže od začátku musíte vyvazovat. Od jara je třeba vylamovat tzv. zálistky, které raší v úžlabí listů, aby se živiny plně koncentrovaly na růst kmene a zejména na kvetení a zrání plodů. Na podzim je potřeba zkrátit výhony. Před zimou je dobré keříky zespodu zahrnout zeminou (podobně jako růže), aby nezmrzly. Tuto zeminu odhrnete na jaře po posledních jarních mrazících a zároveň projdete všechny keříky a odstraníte příliš slabé výhony a všechny zdřevnatělé úponky.

Kdy se dočkáte prvních plodů

Při správné péči se prvních plodů dočkáte již druhým rokem. Plně zralé jsou během podzimu a dozrávají postupně, takže je můžete konzumovat poměrně dlouho. Co nestačíte sníst, můžete usušit na rozinky.

Uplatnění na zahradě

Kromě užitkové rostliny je vinná réva také ozdobnou rostlinou, takže ji můžete využít např. k vytvoření jakéhosi živého plotu mezi dvěma záhony, nebo kolem pergoly či posezení. Vinná réva vás během roku bude blažit svými listy a na podzim samozřejmě nejvíce svými sladkými plody.
 

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář