zahradní nábytek

Jaké novoroční předsevzetí sluší vaší zahradě?

Zahrady obvykle slouží svým majitelům jako místo pro odpočinek a relaxaci. Může se ale také změnit na noční můru, pokud zanedbáte její údržbu nebo péči o ni. Také jste si dali předsevzetí, že se vám už nic podobného nestane? Pak je načase ho začít plnit.

A začít můžete hned u rozviklaného nebo chybějícího zahradního nábytku. Nečekejte na okamžik, až ho budete skutečně potřebovat, ale nakupte ho s předstihem. V prvních měsících nového roku je k tomu ideální příležitost, prodejci se totiž často zbavují svých starých zásob.

Nábytek, který vám vydrží na celý život

Nejspíš už jste se přesvědčili, že kupovat super levné lavičky nebo stoly z dřevotřísky nemá příliš smysl. Ať už je uskladníte sebelépe, stejně nepřežijí více než několik sezón. Skutečně kvalitní zahradní sety vyrobené z odolného dřeva ale na zimu vůbec uklízet nemusíte, stačí je jen zakrýt například plachtou nebo netkanou textilií, která vám později ušetří pracné čištění. Spokojí se jen s minimální péčí, a přesto vás budou doprovázet po celý život.

Sety zahradního nábytku z teakového dřeva

Jen málo dřevin na světě oplývá tak jedinečnými vlastnostmi jako právě teak. Je velmi pevný, pružný a odolný a nepřijdou si na něj ani škůdci nebo nadměrná vlhkost. Nábytek z teaku se může také pochlubit jedinečnou kresbou dřeva (teple hnědá s medovými odstíny) a v neposlední řadě také jednoduchou údržbou, díky níž ho stačí 1x ročně vyčistit a napustit speciálním olejem či přípravkem na vodní bázi. Po zbytek roku si pak můžete jeho pohodlí už jen užívat.

nábytek do zahrady - Jaké novoroční předsevzetí sluší vaší zahradě?

Hledáte na zahradě spíše retro styl a patinu, dýchající nostalgií? I tady teak poslouží skvěle. Jestliže to s péčí o něj nebude přehánět a jen občas odstraníte hrubé nečistoty, potáhne se během prvního roku na zahradě půvabnou stříbrošedou vrstvou, která ochrání zbytek dřeva před vlhkostí i škůdci. A jestliže se budete časem chtít vrátit k jedinečnému vzhledu ošetřovaného masivu, stačí tenkou vrstvu patiny jednoduše zbrousit a dřevo znovu napustit olejem.

Sety zahradního nábytku ze dřeva eukalyptu

Ze stejných důvodů jako teak se pro výrobu zahradního nábytku používá i eukalyptus. Je velmi tvrdý a odolný s jedinečnou texturou, která oživí každé zahradní zákoutí. Na našem trhu jde spíše o novinku, takže pokud se vaše novoroční předsevzetí nese hlavně v duchu originality, neváhejte.

Eukalyptové dřevo je mimořádně odolné proti kyselým dešťům ve městech – musí však jít o pravý eukalyptus, nikoli levnou napodobeninu. Nejste-li si jistí, poohlédněte se po certifikátu FSC, garantující původ dřeviny. I nábytek z eukalyptu lze ponechat celoročně venku. Před zimou se však vyplatí zkontrolovat a případně utáhnout všechny šrouby a spoje – předejdete tak možnému popraskání dřeva při silnějších mrazech.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Zanechte komentář