prace na zahrade v zime t

Práce na zahradě v zimě. Také v tomto období nezahálíme

Pro zapálené zahrádkáře je zima čas, který je nutný přečkat. I když je na většinu prací na zahradě ještě brzy, pořád je třeba některé udělat. Ulehčí vám to čas v době, kdy budete mít práce nad hlavu.

 Kde začít?

Začněte ve skleníku. Ukliďte si v něm, odstraňte vysazené rostliny, které jste na podzim nestihli. Umyjte skla, použijte dezinfekční prostředek.

Pokračujte květináči, vymyjte je. Pokud vám škůdci napadli rostlinky, zvažte umytí květináče dezinfekčním prostředkem.

Ukliďte i zahradu, pokud vám ze země trčí opěrky a tyčky, či odumřelé rostliny, hromada větví a listí, odstraňte je. Proveďte kontrolu nářadí a opravte poškozený plot.

prace na zahrade v zime 2 - Práce na zahradě v zimě. Také v tomto období nezahálíme

Ovocné stromky můžete také v zimě prořezat, ale jen některé. Jádroviny (hrušně, jabloně….) prořezáváme v předjaří – zimní řez. Nejčastěji v únoru a březnu, ale je možné je prořezat, jakmile opadnou největší mrazy. Teplota však nesmí klesnout moc hluboko pod bod mrazu. Jako první odstraníme všechny suché a poškozené větve a výhony, které jsou napadeny škůdci. Koruna stromu by měla být vzdušná, proto odstraníme kolmé, slabé a přebytečné výhony.

Okrasným keřům je také možné věnovat péči v zimě. Zimní řez je vhodný u odolných a rychle rostoucích keřů, kterým nevadí prořezání při nízkých teplotách. Zde platí pravidlo jako u ovocných stromků, pokud rtuť teploměru klesne příliš hluboko pod nulu, s řezem raději počkejte. Neprořezávejte keře, které mají tendenci namrzat. Choulostivé keře zabalte do jutových pytlů nebo je ochráníme chvojím s geotextilií.

Okrasný trávník nechte pokud možno v klidu. Když to není nutné, nevstupujte na něj v mrazech, listy se přitlačí k zemi a na jaře bude náchylnější na plíseň sněžnou. Pokud nemrzne a je sucho, můžete na něj roztřepat prosátý kompost nebo travní substrát. Je možné přidat i fosforečná a draselná hnojiva.

Myslete i na ptáčky

Připravte budky. Dokud krajinu nepokrývá vrstva sněhu a tuhá zima netrvá příliš dlouho, tak ptáčci si dokáží najít potravu přirozeně sami. V opačném případě jim přilepšete. Semínka a lojové koule můžete koupit v obchodě nebo schovat semeníky slunečnic a dopřát semínka z vaší zahrádky.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Profilový obrázek

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Zanechte komentář