prace na zahrade v zime t

Práce na zahradě v zimě. Také v tomto období nezahálíme

Pro zapálené zahrádkáře je zima čas, který je nutný přečkat. I když je na většinu prací na zahradě ještě brzy, pořád je třeba některé udělat. Ulehčí vám to čas v době, kdy budete mít práce nad hlavu.

 Kde začít?

Začněte ve skleníku. Ukliďte si v něm, odstraňte vysazené rostliny, které jste na podzim nestihli. Umyjte skla, použijte dezinfekční prostředek.

Pokračujte květináči, vymyjte je. Pokud vám škůdci napadli rostlinky, zvažte umytí květináče dezinfekčním prostředkem.

Ukliďte i zahradu, pokud vám ze země trčí opěrky a tyčky, či odumřelé rostliny, hromada větví a listí, odstraňte je. Proveďte kontrolu nářadí a opravte poškozený plot.

prace na zahrade v zime 2 - Práce na zahradě v zimě. Také v tomto období nezahálíme

Ovocné stromky můžete také v zimě prořezat, ale jen některé. Jádroviny (hrušně, jabloně….) prořezáváme v předjaří – zimní řez. Nejčastěji v únoru a březnu, ale je možné je prořezat, jakmile opadnou největší mrazy. Teplota však nesmí klesnout moc hluboko pod bod mrazu. Jako první odstraníme všechny suché a poškozené větve a výhony, které jsou napadeny škůdci. Koruna stromu by měla být vzdušná, proto odstraníme kolmé, slabé a přebytečné výhony.

Okrasným keřům je také možné věnovat péči v zimě. Zimní řez je vhodný u odolných a rychle rostoucích keřů, kterým nevadí prořezání při nízkých teplotách. Zde platí pravidlo jako u ovocných stromků, pokud rtuť teploměru klesne příliš hluboko pod nulu, s řezem raději počkejte. Neprořezávejte keře, které mají tendenci namrzat. Choulostivé keře zabalte do jutových pytlů nebo je ochráníme chvojím s geotextilií.

Okrasný trávník nechte pokud možno v klidu. Když to není nutné, nevstupujte na něj v mrazech, listy se přitlačí k zemi a na jaře bude náchylnější na plíseň sněžnou. Pokud nemrzne a je sucho, můžete na něj roztřepat prosátý kompost nebo travní substrát. Je možné přidat i fosforečná a draselná hnojiva.

Myslete i na ptáčky

Připravte budky. Dokud krajinu nepokrývá vrstva sněhu a tuhá zima netrvá příliš dlouho, tak ptáčci si dokáží najít potravu přirozeně sami. V opačném případě jim přilepšete. Semínka a lojové koule můžete koupit v obchodě nebo schovat semeníky slunečnic a dopřát semínka z vaší zahrádky.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Zanechte komentář