zálivka t

Jak správně zalévat rostliny v květináčích?

Zalévání květin má vliv na zdraví vašich rostlin. Většina lidí se obává o to, že své rostliny přelijí. Zdá se, že oprávněně. Většina rostlin je zabita právě díky příliš velké zálivce. Zde je 7 tipů pro zalívání rostlin v květináčích.

1. Zalévejte dostatečně

Nejdůležitější věcí při zalévání rostlin v květináčích, je dát jim dobrou, dlouhou zálivku. Optimální množství zálivky je, dokud voda nevyteče otvorem na dně nádoby. Za jak dlouho to bude a jaké množství vody bude potřeba, závisí na velikosti vaší nádoby a propustnosti půdy v ní. Toto se vám může zdát jako příliš moc vody, avšak jedině tak si můžete být jisti, že se voda dostala až k nejspodnějším kořenům vaší rostliny.

2. Zkontrolujte hladinu vlhkosti

Před zaléváním rostlin zkontrolujte, zda to vaše rostlina skutečně potřebuje – horní část půdy může vypadat, že je suchá, avšak těsně pod půdou může být ještě vlhká. Proto je vhodné dloubnout prstem o něco hlouběji do půdy. Jedině tak určíte, zda vaše rostlina potřebuje zálivky.

3. Poznejte své rostliny

Většina rostlin upřednostňuje pobyt ve vlhké půdě. Avšak pozor – existuje rozdíl mezi vlhkou a mokrou půdou. Naštěstí s moderními půdními směsmi, které jsou charakteristické dobrou drenáží, je tato záležitost mnohem jednodušší, než tomu bylo dříve. Jiné rostliny jsou zase rády suché, některé chtějí být suché mezi jednotlivými zálivkami a existují také rostliny, které když uschnou, ztratí veškeré své pupeny a listy.

Obecným pravidlem je nenechat své jednoleté rostliny příliš vyschnout. Sukulenty mají rády sucho a zelenina (zejména ta šťavnatá, jako jsou rajčata, okurky a melouny) zase potřebují vlhkost a obrovské množství vody. Některé bylinky (bazalka, rozmarýn, tymián, kopr, oregano, koriandr) upřednostňují vyschnutí mezi jednotlivými zálivkami. Jiné bylinky (petržel, šalvěj, pažitka) zase chtějí více vlhkosti.

4. Zalévejte ránozálivka - Jak správně zalévat rostliny v květináčích?

Kořeny rostlin jsou méně náchylné k různým chorobám, když je zaléváte ráno nebo večer, než v poledním slunci. Avšak večerní zálivka zase může vést k tomu, že na listech se bude držet voda po celou noc, což zase vede ke vzniku houbových chorob. Proto uděláte nejlépe, když budete zalévat ráno.

5. Zalévejte půdu, ne listy

Některé rostliny – ty s chlupatými listy – jsou citlivé na popáleniny od slunce. Ty jim hrozí, jestliže nalijete vodu na jejich listy. Kapky vody se mohou chovat jako mini-zvětšovací skla a spálit vaše rostliny. Vlhké listy mohou vést také k hnilobám, plísním a dalším nemocem. Při zalévání se tedy snažte zalévat půdu.

6. Nespoléhejte se na déšť

I když si myslíte, že pršelo dostatečně, vždy raději své rostlinky zkontrolujte. Někdy se listy a květy rostlin mohou chovat jako deštník a udržují vodu, která se pak nedostane na půdu a ke kořenům.

7. Nedovolte úplné vysušení půdy

Pokud necháte půdu úplně vyschnout, bude tvrdá a neúčinně bude absorbovat vodu. Pokud se jedná o vyschnutí půdy v květináči, při vyschnutí může dojít k jejímu vytažení do stran. A i když si myslíte, že zaléváte dobře, voda může ve skutečnosti proudit jen po stranách nádoby až na dno.

Jak správně zalévat rostliny v květináčích

Nebuďte překvapeni, když zjistíte, že například v průběhu parného léta budete muset zalévat své květiny více než jednou denně. Teplo, vítr a suchý vzduch mohou rychle vysušovat půdu u vašich květin. Terakotové hrnce, závěsné koše vyrobené z kokosového vlákna a kovové květináče dokážou uschnout rychle v horkém, větrném letním dni. Během sezóny se pravděpodobně dozvíte, které květináče je třeba kontrolovat ráno i večer.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Profilový obrázek

Zajímám se o bylinky a alternativní medicínu. Zabývám se tradiční čínskou medicínou, jihoamerických bylinek či klasických českých léčivek. Dalším mým koníčkem je zahrada a pěstování rostlin, nebo právě bylinek. Ráda píšu právě o těchto tématech.

Zanechte komentář