Nejen pokud melouny kupujete v obchodě, ale i pokud je pěstujete na vlastní zahrádce, určitě někdy tápete v tom, zda je již meloun dostatečně zralý. Poradíme vám pár triků, které využijete jak na zahradě, tak při nakupování.
Není meloun jako meloun
Vodní meloun samozřejmě pozná každý, má zelenou slupku a červenou dužinu, přičemž může být s peckami i bez. Cukrových/žlutých melounů zato existuje celá řada: Kantalup, který je velmi sladký a patří k nejmenším melounům, Honeydew, který se nejlépe hodí k parmské šunce nebo lososu, anebo třeba Gallia pocházející z Izraele s bílou dužinou a chutí připomínající nektarinky. Ovšem zralost se u všech poznává stejně.
Velikost melounu se již nemění
Při každodenním zalévání si jistě všimnete, že některé plody již nemění svou velikost. Takovýto meloun již jen dozrává. To, jestli je skutečně zralý a sladký, pak vyzkoušejte následujícími metodami.
Suchá stopka, která se odděluje od melounu
Neklamným znakem dozrálého melounu je i to, že stopka, na které plod visí, je suchá, popř. zkroucená, a odděluje se od melounu – viz obrázek.
Poklepání na meloun
Když poklepete na zralý meloun, ozve se vám dutý zvuk. Jestliže se neozve, nechte meloun ještě několik dní dozrát.
Barva slupky
Zralý meloun má slupku pěkně vybarvenou, lesklou a samozřejmě tvrdou.
Místo, na kterém meloun ležel
V místě, na němž meloun ležel, by měla být žlutá skvrna. Je-li toto místo naopak bílé, znamená to, že meloun ještě potřebuje pár dní dozrát.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz