bonsai

Jakou péči potřebují bonsaje o víkendu nebo během dovolené?

Tyhle miniaturní stromky lákají k pořízení snad každého milovníka Asie. Mnohdy však od jejich nákupu ustoupíme z obavy, že by nemusely přežít naši dlouhodobější nepřítomnost. Jde však o starosti liché. Ukážeme vám, že se vůbec ničeho nemusíte bát.

Bonsaje je třeba zalévat každý den

V zásadě je to pravda, protože kořeny rostlin jsou uvnitř nádob tak hustě prorostlé, že půdy už na potřebnou absorpci vody příliš mnoho nezbývá. Budete-li pryč víc než jeden den, musíte tedy zabránit především nadměrnému vysychání substrátu. To lze řešit dvěma způsoby.

  • Nestojí-li bonsaje na slunném okně a neprobíhá-li právě topná sezóna, můžete bonsaje v pátek mírně přelít. Jednoduše je postavte do kbelíku s vodou (při častém aplikování hrozí vyplavování zeminy) nebo je jednoduše zalijte tak, aby zůstala voda v misce. Krátkodobé přelití s následným mírným přísuškem jim neublíží.
  • V létě nebo v blízkosti ústředního topení tato opatření nejspíš nepostačí. V takovém případě doporučujeme raději bonsaje odnést do tmavší a chladnější místnosti, kde vaši víkendovou nepřítomnost bez potíží přečkají.

A co s prodlouženým víkendem? U přemístění do chladnější místnosti by mělo zůstat, jako bonus však použijte igelitový pytlík, do kterého postavíte misku a natěsno jeho cípy zavážete u kmínku. Voda se tak bude moci odpařovat a ztrácet jen přes listy, z půdy už žádná nezmizí. Takto ošetřená vydrží vaše bonsaj bez dozoru klidně i týden. Delší dobu se tímto způsobem pokrýt nepokoušejte – umístění celé rostliny do igelitového sáčku by nejspíš vyústilo v katastrofu.

Měli byste vědět: Bonsaj v žádném případě nesmí stát na přímém slunci, pokud se rozhodnete použít poslední možnost. Zemina by se přehřála a citlivý stromek by to nemusel přežít.

Na dovolenou vyrazte s kapkovou závlahou

Nejlepší garantem dobrého stavu bonsají během dovolené je ochotný a proškolený soused. Pokud však nikoho takového nemáte nebo ani po dlouhém školení nerozezná suchou akadamu od mokré, budete se muset spolehnout na techničtější řešení.

Jednou z možností je kapková závlaha určená pro pokojové rostliny. Jde o poněkud vyšší investici. Její funkčnost si však vždy vyzkoušejte předem – a to nejlépe na tak dlouho, jak dlouho plánujete být pryč.

O něco levnější je nákup zavlažovacích knotů (ale odjíždíte-li narychlo, dobrým tipem jsou i stanové šňůry). Jeden konec knotu jednoduše protáhněte odtokovým otvorem v misce až nad povrch půdy v květináči (dobře to jde s háčkem na háčkování), druhý konec umístěte do nádoby s vodou. Na dvoutýdenní dovolenou bude bohatě stačit i pětilitrová lahev od okurek. Bonsaje si jednoduše vezmou přesně tolik vláhy, kolik potřebují a vydrží ve skvělé kondici až do vašeho příjezdu.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Zanechte komentář