bambus

Bambusy v malé zahradě – jak je ukočírovat?

Ve své domovině tvoří stvoly bambusů často neproniknutelná houští či jakousi přirozenou bariéru. Jejich eleganci a tajemný šepot větru ševelícího v papírově tenkých listech máme proto spojené spíše s velkými prostorami. Bambus vám však může dělat radost i v malé zahradě, stačí se jen řídit několika šikovnými typy.

Co je to vlastně bambus?

Nejlépe bychom tyto svébytné zástupce rostlinné říše popsali jako vždyzelené vytrvalé trávy se zdřevnatělými nadzemními výhonky. Jejich domovinou je Asie, kde jsou využívány stejně jako v našich podmínkách dřevo. Existuje velké množství druhů lišících se biotopem, vzrůstem i barvou listů. Poměrně velkou skupinu představují bambusy mrazuvzdorné, a právě ty se pro pěstování v českých zahradách hodí nejlépe.

Sázka na vhodnou odrůdu se vyplatí

Ovšem potýkáte-li se na svém pozemku s místem, musíte vyjma mrazuvzdornosti vzít při výběru v úvahu ještě další kritérium: rychlost růstu a roční přírůstky. Bambus je totiž pověstným rostlinným rekordmanem a bez patřičné regulace by vás brzy ze zahrady vytlačil.

S bambusy rodu Fargesia se však ničeho podobného obávat nemusíte. Tvoří totiž pouze malé trsy, které se do okolí šíří pozvolna přirůstáním nových výhonů v obvodu trsu. Nejlépe se jim daří v polostínu, na sluníčku svůj růst téměř zastaví.

bambus - Bambusy v malé zahradě – jak je ukočírovat?

Až se jaro zeptá…

Proti mrazu i prudkým slunečním paprskům se chrání stočením, případně opadem listů. Na jaře vás tedy budou na zahradě čekat spíše holé stvoly, jež se však velmi rychle obalí svěžími zelenými lístky. Řada zahrádkářů však Fargesie upřednostňuje právě z tohoto důvodu.

Náš tip: Mezi velmi elegantní zástupce tohoto rodu patří Fargesia rufa. Své listy nestáčí a výhony nechává efektivně viset po stranách. A z více rostlin vytvoříte i efektní živý plot.

Nechtěné expanzi zabrání správná výsadba

Zdají se vám Fargesie málo bambusovité? Vyberte si odrůdu podle svého gusta a zkroťte ji správnou výsadbou. Jednoduše vytvořte rýhu s bočními stěnami pevně vyloženými plastovou bariérou. Přes ni se agresivní postranní výhony dostat nedokáží a bambus tak zůstane pouze v předem vymezeném prostoru. Hloubku rýhy přizpůsobte druhu, všeobecně však lze doporučit 55 až 65 cm.
 

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Zanechte komentář