komár

Rostliny, které odpuzují komáry

Použít rostliny k odpuzování komárů je velmi chytré řešení. Repelenty voní příliš pronikavě a navíc je nemusíte mít vždy po ruce. Například taková levandule je typickým příkladem. Abyste dosáhli maximálních výhod těchto rostlin je nutné ve většině případů listy rozdrtit a třít o kůži. Jejich esenci můžete použít taktéž do vlastnoručně vyrobených sprejů.

Pelargonium „citrosum“

Ne všechny pelargonie odpuzují komáry, ale tento druh ano. Může za to právě aroma citronu, které se projeví po rozdrcení listů této rostliny. Obecně můžeme říci, že jakákoli rostlina s citronovou vůní je dobrým odpuzovačem komárů a jiného hmyzu.

Nestařec americký

I když tato rostlina nemá nejsilnější odpuzující látky, produkuje nádherné fialové květy. Latinský název této rostliny je Ageratum houstounianum. Květiny vytváří vůni, kterou komáři nemají rádi. Naopak motýli a kolibříci vůni této rostliny přímo milují.

Voňatka citronová

Tato rostlina se původně používala pro výrobu parfémů, esenciálního oleje a extraktů. Vyšlo najevo, že její vůně odpuzuje komáry. A to až do té míry, že je voňatka jednou z ingrediencí, která se používá v komerčních repelentech.

Máta peprná

Tato rostlina produkuje výraznou vůni, která odpuzuje nejen komáry, ale také spoustu jiných škůdců. Mimo to má také všestranné použití – můžete ji přidat do nápojů a nejrůznějších pokrmů. Má mnohé přínosy pro zdraví člověka, což je její další velké plus.

Meduňka lékařská

Meduňka lékařská má vůni, která připomíná citron – a ten, jak jsme již zmínili, odpuzuje hmyz. Patří mezi invazivní rostliny, proto buďte při jejím pěstování obezřetní, aby nepřevzala celou vaši zahradu. Taktéž meduňka má všestranné využití v kuchyni i v bylinkových léčivech.

medunka - Rostliny, které odpuzují komáry
Levandule

Může tomu být těžké uvěřit, protože vůně je pro nás lidi téměř nebeská a velice přitažlivá, ale komáři nemohou vůni této bylinky snést. Vyberte si odrůdu, která obsahuje vysokou koncentraci kafru – ta odpuzuje hmyz vůbec nejvíce. Kromě komárů se tak zbavíte much a můr.

Šanta kočičí

Kočky milují vůni této rostliny – rádi se zdržují v její blízkosti a na rostlině si rády ustelou. Komáři ale vnímají tuto rostlinu obráceně – snaží se jí vyhnout. Stejně jako máta obsahuje chemikálii zvanou nepetalacton, který je kočičí atraktant a současně odpuzovač hmyzu.

Bazalka

Bazalka má zcela nezaměnitelnou vůni. Dejte ji v létě do otevřeného okna, abyste odlákali komáry. Z okenního parapetu můžete tuto bylinku snadno zužitkovat v kuchyni. Je to jedna z mála rostlin, které nabízejí silnou vůni, která odpuzuje hmyz, aniž byste museli rozdrtit její listy. Esenciální olej z bazalky je pro larvy komárů toxický.

Šalvěj

Šalvěj je další účinnou bylinkou v boji proti obtížným komárům. Vyplatí se ji čerstvou nebo sušenou hodit do ohně – její vůně se tak rozšíří, že to odláká jakýkoli hmyz.

Aksamitník

Nejenže se jedná o velice přitažlivou rostlinu s nádhernými barevnými květy ve tvaru kalichu, navíc je také dobrým repelentem. Obsahují pyrethrum, což je složka zahrnutá v mnoha odpuzujících látkách proti hmyzu.

 

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, typy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Zajímám se o bylinky a alternativní medicínu. Zabývám se tradiční čínskou medicínou, jihoamerických bylinek či klasických českých léčivek. Dalším mým koníčkem je zahrada a pěstování rostlin, nebo právě bylinek. Ráda píšu právě o těchto tématech.

Zanechte komentář

Zavřít