kvet ruze

I růže můžete vysazovat do konce října

Růže vysazovat v říjnu: Chcete-li si zkrášlit zahradu růžemi, můžete všechny druhy růží vysazovat ještě v říjnu. Je ale potřeba dodržet všechny následující pokyny.

Nákup růží

Růže nakupujte u ověřených obchodníků a vybírejte jen zdravé kousky. Musí mít zdravé nejen výhony, ale i kořeny! Kořeny udržujte ve vlhku po celou dobu, než růže zasadíte do půdy.

Výsadba a jak na ni

ruze 1 - I růže můžete vysazovat do konce října

Zdroj foto: envato

Proč je potřeba růže vysadit do konce října? Protože se jim vytvoří nové kořeny ještě v době, než půda promrzne. Nezapomeneme hned po výsadbě nakopčit půdu kolem růží tak, aby zakryla ta nejnáchylnější místa – tj. očkování a kořeny. Nakopčíme kompostovanou půdu a kopečky by měly být vysoké aspoň 15 cm.

Růže vysazujeme do předem připravených jam, do kterých jsme dali kompostovanou zeminu. Mezi stromkovými růžemi necháváme rozestupy 75 až 100 cm, mezi pnoucími růžemi necháváme rozestupy 100 až 150 cm a mezi keřovými růžemi postačí 40 až 50 cm.

Očkovací místo musí být u všech růží dostatečně zakryto zeminou.

Keřové růže a pnoucí růže vysazujeme svisle. Stromkové růže vysazujeme šikmo, a to nejlépe tak, aby kmínek svíral se zemí úhel 60 °. Pamatujte na to, že mladé stromkové růže se musí před zimou ohnout a jejich koruna zazimovat, jinak vám pomrznou. Takto je budete zazimovávat cca 5 let.

Půdu kolem růží důkladně přimáčkneme, aby se zemina dostala i mezi kořeny.

Po výsadbě

Po výsadbě dbáme zejména na to, že u keřových, ale i pnoucích a stromkových růží seřízneme jejich výhony na konečnou délku již teď na podzim, tj. u keřových o polovinu, u pnoucích a stromkových asi o třetinu.

Stromkové růže ihned po výsadbě ohněte k zemi a koruny přikryjte – zeminou, listím, chvojím…

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář