suchokvet rocni

Suchokvět roční: Letnička k sušení i na záhony

Suchokvět roční: patří mezi nenáročné letničky, které se hodí na záhony, do vázy, ale i suchých aranžmá. Pěstování není náročné, už podle jména nepotřebuje příliš zálivky a má rád suché letní počasí.

Suchokvět roční (Xeranhemum annuum) byl dříve rozšířen v jihovýchodní a části střední Evropy. U nás se vzácně vyskytoval na jižní Moravě a do Čech byl pouze zavlékán. Později byl prohlášen za vyhynulý. Nedávno byl v malé populaci objeven v NPP Miroslavské kopce. Roste na slunných stráních, na vinohradech, náspech a mezích. Byl zařazen mezi kriticky ohrožené rostliny.

Okouzlující barevné květy

Jednoletá bylina dorůstá výšky 20-50 cm, lodyha je větvená, chudá, šedá a plstnatá. Olistění je velmi sporadické. Na konci lodyh vyrůstá jeden květ, který má v průměru přibližně 4 cm. Květní úbory mohou být plné, ale i jednoduché. K výsevu je běžně koupíme, nejčastěji v barevných směsích. U nás se pěstuje na zahrádkách jako dekorativní letnička.

Výsev se provádí brzy zjara

Ideální doba pro výsev je březen až červen. V březnu raději doma nebo ve skleníku, s přímým výsevem počkáme až do května. V případě, že žijete v teplejší oblasti, je možný i podzimní výsev (září-říjen).

Připravíme si nádobu a substrát. Semínka jsou velmi drobná, vyséváme je na povrch a nezasypáváme. Malé semenáčky můžeme vidět už velmi brzy. Sazeničky zaléváme opatrně a dáváme pozor, aby nestály ve vodě. Pokud jsou na sebe příliš namačkané, přesazujeme, jakmile mají alespoň pár pravých lístků.

Volíme slunečné stanoviště, je vhodný všude tam, kde je vysychající půda. Zemina vyhovuje propustná, lehká, hlinitopísčitá. Zálivku provádíme pravidelně, ale pozor na přemokření. Vykvétají počátkem července a vydrží až do začátku podzimu.

suchokvet 600x399 - Suchokvět roční: Letnička k sušení i na záhony

Zdroj foto: pixabay

Do vázy i suchých vazeb

Kdo propadnul kouzlu suchých vazeb, ten suchokvět jistě velmi dobře zná. Má tu výhodu, že sušený na rozdíl od jiných letniček drží tvar i barvu. V chladném období roku, kdy je nedostatek čerstvých květin, z něho můžeme vyrobit kouzelná aranžmá, ale i ve váze potěší.

Řez je vhodný v okamžiku, kdy vykvete, ale ještě není plně rozvinutý květ. Pravidelná sklizeň podpoří tvorbu nových květů. Pro sušení vybereme tmavý, suchý a dobře větraný prostor. Ponecháme delší stonky a navážeme je do svazečků. Pokud je po usušení chcete skladovat, zabalte je do hedvábného papíru a uložte do krabice v suchém prostředí. Skvěle se hodí do vazby s jinými slaměnkami.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Zanechte komentář