vselicha

Všelicha: Drobnokvětá kopretina na balkon i do zahrady

Tato australská kopretina není u nás zatím tolik známá, ale seženete ji jako semínka i jako vzrostlou rostlinu. Péče o ni je velmi snadná, takže to zvládne i začátečník. Všelicha se vám odmění záplavou květů po celé léto.

Jak květina vypadá

Rostlina je to drobná, a tak se hodí do truhlíků, závěsných květináčů, na zahradu, skalku i na balkon. Má drobné modré nebo bílé květy, lišit se mohou i kultivary podle terčíků květů (může být žlutý, oranžový nebo i černý). Listy jsou také drobné.

Výsev a výsadba

Pokud si všelichu budete vysévat ze zakoupených semínek, začněte v březnu, zvolte propustný substrát, semínka sázejte mělce a denně je roste. Aby byl substrát stále ve vlhku, můžete nádobu překrýt fólií.

Výsadba je pak vhodná během května – buď vysadíte vzrostlé sazeničky ze semínek, nebo si koupíte již hotové sazeničky.

vselicha kvet 600x561 - Všelicha: Drobnokvětá kopretina na balkon i do zahrady

Zdroj foto: Kevin Thiele from Perth, Australia, CC BY 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/2.0>, via Wikimedia Commons

Jak o květinu pečovat

Všelichu především vysaďte na slunné a kryté místo do propustné zeminy plné živin. Pak už jen často a hojně zalévejte a můžete přihnojovat – umělými hnojivy s obsahem draslíku a fosforu, aby hojně kvetla, nebo doma připravenými hnojivy z přírodních látek (heřmánkový, z dubové kůry apod.) Není potřeba odštipovat nebo odstřihávat odkvetlé květy, ale vypadá to lépe, když je odstřihnete.

Choroby a škůdci

Všelichu nenapadají žádné choroby. Pokud jí žloutnou listy, je to způsobeno tím, že má málo zálivky. Mohou ji napadnout jedině mšice – ty zkuste zahubit proudem vody, pozvěte si do zahrady slunéčko sedmitečné, nebo vyzkoušejte nějaké přírodní postřiky. Také můžete vedle všelichy vysadit aksamitník, jehož vůně mšice odpuzuje.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář

5 × two =