Právě na jaře je vhodné obnovit nebo vytvořit bylinkovou zahrádku. Pořiďte si bylinky, které máte rádi, a zasaďte je podle našeho návodu. Budete si pak čerstvých bylinek užívat až do podzimu.
Semínka, nebo rostlinky?
Bylinky se dají pěstovat jak ze semínek, tak i ze sazeniček. U semínek máte výhodu, že si vypěstuje bylinku rovnou v místě, kde pak bude po celé vegetační období, bude na něj zvyklá i patřičně otužilá. U sazeniček je zase výhodou to, že je můžete začít dříve sklízet. Při nákupu sazeniček si však dávejte pozor na nákup zdravých rostlinek, ať si nepřinesete domů nějaké choroby nebo škůdce.
Semínka musí do půdy dřív
Semínka, aby vám vyrostly bylinky včas, musíte buď zasít do půdy dříve (což může být riskantní, pokud by přišly pozdní ranní mrazíky), anebo je musíte předpěstovat v květináčích. Takto je můžete v době klíčení uchovávat doma a potom malé rostliny postupně otužovat pobytem venku, při hrozících mrazech je jednoduše uklidíte domů.
Rostlinky zakrýt nebo mulčovat
Pokud se rozhodnete zasadit hotové rostlinky, doporučujeme alespoň ze začátku je na noc přikrývat (netkanou textilií, chvojím apod.) a také je dobré je mulčovat. Bylinky ovšem nemají rády rašelinu ani mulčovací kůru, takže mulčujte nejlépe listím nebo posekanou trávou.
Teplomilné bylinky na slunné místo
Bylinky, které jsou teplomilné, jelikož pocházejí např. ze Středomoří, vysazujte na nejteplejší místa na jih, jihovýchod či jihozápad. Jedná se hlavně o meduňku, oregano, levanduli a další. Potřebují spíše hlinitou nebo hlinitopísčitou půdu, která je dobře propustná.
Vlhkomilné bylinky k jezírku nebo jinému vodnímu zdroji
Naopak bylinky, které mají rády vodu, umísťujte k jezírku, potůčku, pítku pro ptáky, prostě k nějakému zdroji vody. Jedná se zejména o hořec, šťovík, měsíček a lichořeřišnici. Těmto rostlinám nevadí ani vlhčí, nepropustná, či dokonce jílovitá půda.
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
Přinášíme rady, typy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz