semena t

Semínka ze zahrady: Proč nesbírat ta s označením F1

Sběr semen: Namnožit si vlastními silami oblíbené letničky nebo dvouletky je rozhodně lákavá představa. Někdy se nám však další generace rostlin nevyvede ani zdaleka tak, jak bychom si představovali. Co je toho příčinou, a na co si při sběru semen na podzim dát pozor?

Rostliny, které odkvétají, nám s radostí vydají svou další generaci. Pokud si však nedáte pozor, můžete ji snadno zničit. Někdy k tomu stačí málo.

Začněte už při výsevu

Dobře si prohlédněte rostliny, které vyséváte na své záhonky. Pátrejte po označení F1 na obalu. Tyto rostliny si poznačte a pamatujte si, že na podzim nemá cenu jejich semena sbírat. Vyrostou z nich totiž rostliny, jež se své předlože podobají často jen vzdáleně. Tyto odrůdy je vždy třeba pěstovat z profesionálních semen nebo z řízků.

Sbírejte jen zralá semena

Hlídejte si správnou zralost rostlin. Vyhněte se pokušení sesbírat semena dřív jen pro, že zrovna máte čas nebo chuť. Správně zralé semeníky už začínají usychat a vydrolovat se. Zbývá-li na nich ještě třeba zelené lůžko, počkejte.

semena - Semínka ze zahrady: Proč nesbírat ta s označením F1

Semena z plodů zbavte dužiny

Chcete-li si do příštího roku uchovat třeba semena dýní nebo cuket, vybírejte rovněž vyzrálé plody. Semena vybírejte lžičkou, a pečlivě z nich odstraňte zbylou dužinu. Nejlépe se na to hodí sítko a proud vody. Pak semena vysušte, a teprve potom uložte do plátěného nebo papírového pytlíčku.

Vyberte ten správný den

To platí zejména, sbíráte-li semena květin. Za vlhkého či přímo deštivého počasí budou mít v sobě hodně vlhkosti a mohou při skladování plesnivět. Mnohem lepší bude slunečné odpoledne během babího léta.

Vše si dobře označte

Sesbíraná semena uložte do pytlíčků z látky nebo papíru. Označte je datem sběru, a třeba i stanovištěm, kde se jim nejlépe dařilo. Pamatujte na to, že většina letniček vyklíčí nejvýše dva roky po sběru, dvouletky pak zpravidla přežijí v klidovém stavu jen rok.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Zanechte komentář