angrest plody

Jak na podzim seříznout maliník, ostružiník či angrešt

Na podzim potřebuje sestřih nebo seříznutí mnoho plodin a pro tyto ovocné keře to platí dvojnásob. Kdy k seříznutí přikročit a jak jej provést, abyste měli napřesrok dokonalou úrodu?

malinik - Jak na podzim seříznout maliník, ostružiník či angrešt

Zdroj foto: pixabay

Maliník

Poměrně jednoduchý je řez maliníku na podzim. Protože maliník plodí na novém dřevě a na starých – loňských prutech už neplodí, musíme tyto odplozené pruty odstřihnout. Vyplatí se stříhat maliník hned po sklizni, protože tehdy budeme nejlépe vědět, které výhony již plodily. Kromě toho můžeme odstřihnout i pruty/výhony příliš slabé, napadené nějakou chorobou atp. Na jednom keři bychom měli ponechat tak 7 až 10 prutů. Poněkud zvláštní jsou remontantní odrůdy, tj. odrůdy plodící na jednoletých prutech – ty můžeme ostříhat celé cca 3 cm nad zemí, protože se nám celá rostlina omladí.

ostruznik - Jak na podzim seříznout maliník, ostružiník či angrešt

Zdroj foto: pixabay

Ostružiník

Ostružiník potřebuje na podzim taktéž prořezat, i když tuto činnost můžete nechat i na jaro. Má to ale jako všechno výhodu i nevýhodu. Pokud prořežete ostružiník až na jaře, staré pruty ochrání mladé a slabší pruty před mrazem, ale zato se vám na jaře bude špatně odhadovat, jestli je ten který prut již odplozený, nebo ne. Na podzim je to jednodušší, protože na odplozených prutech jsou ještě plody či jejich zbytky. Kromě odplozených prutů vystříháme všechny příliš slabé pruty a postranní výhony. Nejlepší je ponechat tak 3 až 4 hlavní pruty. Poléhavý ostružiník je kromě toho potřeba vyvázat k opoře a výhony delší 2 metrů zatočit a přivázat tak, aby se vzájemně nekřížily a mohly volně růst a plodit v příštím roce.

angrest 600x358 - Jak na podzim seříznout maliník, ostružiník či angrešt

Zdroj foto: envato

Angrešt

Tady musíme upozornit na to, že angrešt může být keřový, nebo stromkový. Oba však ocení podzimní proříznutí, které rostlinu omladí a způsobí větší úrodu napřesrok. Keřový angrešt zbavíme starých, nemocných a slabých výhonů. Ponecháme maximálně 8 prutů. Tyto základní pruty ještě v prvních dvou letech pěstování zkrátíme cca o 1/3.

Stromkový angrešt je náchylnější na nemoci, ale zase se lépe sklízí. Je potřeba od začátku tvarovat korunu, ponechat 5 až 7 větví, které budou hlavní, a poté korunu každoročně zastřihávat. K tomu přistupte až po odplození, ale před prvními mrazíky. Všechny základní větve zkrátíme na 8 až 10 pupenů, boční pak na 4 až 5 pupenů.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář

Zavřít