Na podzim potřebuje sestřih nebo seříznutí mnoho plodin a pro tyto ovocné keře to platí dvojnásob. Kdy k seříznutí přikročit a jak jej provést, abyste měli napřesrok dokonalou úrodu?

Zdroj foto: pixabay
Maliník
Poměrně jednoduchý je řez maliníku na podzim. Protože maliník plodí na novém dřevě a na starých – loňských prutech už neplodí, musíme tyto odplozené pruty odstřihnout. Vyplatí se stříhat maliník hned po sklizni, protože tehdy budeme nejlépe vědět, které výhony již plodily. Kromě toho můžeme odstřihnout i pruty/výhony příliš slabé, napadené nějakou chorobou atp. Na jednom keři bychom měli ponechat tak 7 až 10 prutů. Poněkud zvláštní jsou remontantní odrůdy, tj. odrůdy plodící na jednoletých prutech – tady máme dokonce tři možnosti, jak maliník seříznout:
1. buď jej seřízneme stejně jako jednou plodící maliník,
2. nebo můžeme seříznout na podzim odplozené pruty pouze nahoře (cca 30 cm),
3. nebo můžeme ostříhat celé pruty cca 3 cm nad zemí, protože se nám celá rostlina omladí (to provedeme raději na jaře, aby nám maliník nepomrzl), tento poslední způsob nevyužíváme příliš často, nejlépe tak jednou za 3 roky, je totiž vhodný pro omlazení staršího maliníku, kdy v prvním roce musíme počítat s nižší úrodou, ale v dalších dvou letech se úroda naopak znatelně zvýší.

Zdroj foto: pixabay
Ostružiník
Ostružiník potřebuje na podzim taktéž prořezat, i když tuto činnost můžete nechat i na jaro. Má to ale jako všechno výhodu i nevýhodu. Pokud prořežete ostružiník až na jaře, staré pruty ochrání mladé a slabší pruty před mrazem, ale zato se vám na jaře bude špatně odhadovat, jestli je ten který prut již odplozený, nebo ne. Na podzim je to jednodušší, protože na odplozených prutech jsou ještě plody či jejich zbytky. Kromě odplozených prutů vystříháme všechny příliš slabé pruty a postranní výhony. Nejlepší je ponechat tak 3 až 4 hlavní pruty. Poléhavý ostružiník je kromě toho potřeba vyvázat k opoře a výhony delší 2 metrů zatočit a přivázat tak, aby se vzájemně nekřížily a mohly volně růst a plodit v příštím roce.

Zdroj foto: envato
Angrešt
Tady musíme upozornit na to, že angrešt může být keřový, nebo stromkový. Oba však ocení podzimní proříznutí, které rostlinu omladí a způsobí větší úrodu napřesrok. Keřový angrešt zbavíme starých, nemocných a slabých výhonů. Ponecháme maximálně 8 prutů. Tyto základní pruty ještě v prvních dvou letech pěstování zkrátíme cca o 1/3.
Stromkový angrešt je náchylnější na nemoci, ale zase se lépe sklízí. Je potřeba od začátku tvarovat korunu, ponechat 5 až 7 větví, které budou hlavní, a poté korunu každoročně zastřihávat. K tomu přistupte až po odplození, ale před prvními mrazíky. Všechny základní větve zkrátíme na 8 až 10 pupenů, boční pak na 4 až 5 pupenů.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz