shiitake

Vypěstujte si doma houbu shiitake, je chutná a má léčebné účinky

28.12.2018
14 522 Zobrazení

Shiitake je chuťově výrazná houba, pěstována již tisíce let. Někdy je označována jako elixír života, má pozitivní účinky na civilizační choroby. V orientu je ceněná.

Houby z našich lesů – hřiby, klouzky, bedly a jiné, jsou taktéž vynikající, ale doma je pěstovat nelze. Shiitake obsahuje spousty látek, jednou z nich je lentinan. V Japonsku byla tato látka oficiálně uznána jako součást léčby některých onkologických nemocnění. Působí také proti plísním, bakteriím a virům. Stimuluje imunitu, snižuje cholesterol, má protinádorové účinky, dokáže na sebe vázat těžké kovy. Její pěstování se těší stále větší oblibě.

V kuchyni má všestranné využití. Je součástí makrobiotických, veganských a redukčních jídelníčků. Hodí se do omáček, polévek, k masu. Jen pozor na délku přípravy, čím déle ji budete vařit, tím více ztratí prospěšných látek.

shiitake 2 - Vypěstujte si doma houbu shiitake, je chutná a má léčebné účinky

Jak ji vypěstovat

V Orientu je pěstována tradičním způsobem, na přírodním kmeni. V našich podmínkách je nejjednodušší koupit si pěstební bloček s podhoubím. Potom postupovat dle přiloženého návodu. Pěstování není složité. Bude stačit pokojová teplota 20-220 C a udržovat substrát vlhký. Během pár dní uvidíte shiitake rašit. Zhruba za týden už můžete mít první sklizeň. Poroste však při vlhkosti nad 85 %, proto ji umístěte do pokojového skleníčku pro předpěstování sazenic a řízkování nebo pod jiný kryt. K růstu potřebuje shiitake světlo. Skryté podhoubí má schopnost produkovat opakovaně. Po první sklizni, s několikatýdenní přestávkou, by měli být sklizně ještě dvě další.

Velcí pěstitelé, kteří používají moderní technologie, díky tomu, že shiitake připraví ideální podmínky k pěstování, musí používat fungicidy, protože právě ideální podmínky mají na svědomí to, že vyraší i jiné druhy hub, které potom soupeří s shiitake.

 

TIP:

 
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

3 Komentářů

Zanechte komentář

nineteen − seventeen =