chrestovnicek

Kdo vám asi okusuje lilie? Seznamte se s chřestovníčkem

Škůdce na lilii – ano, je opravdu nádherný. Asi jeden centimetr dlouhé tělo září jasnou červení na všechny strany. Bližší pohled by vás přece jenom mohl trochu varovat – na listech se totiž přidržuje dlouhými zahnutými drápky. A abychom nezapomněli, pyšnit se může i krátkými článkovitými tykadly a černýma nožkama a bříškem. To mu pomáhá při jeho unikátní obranné strategii, ke které se dostane níže.

Samičky kladou na spodní straně listů lilií vajíčka, z nichž se po dvou až třech týdnech líhnou drobné larvy. Ty čerstvě vylíhlé jsou žlutooranžové, rychle se však pokrývají mazlavou vrstvou výkalů, takž připomínají spíše miniatury mandelinek.

Dospělí brouci i larvy vykusují na listech velké díry, ale klidně si pochutnají i na poupatech  a květech. Nedělají rozdíly. Někdy je napadení lilií tak intenzivní, že během několika dnů listy téměř zmizí, v kombinaci s množstvím černých mazlavých výkalů můžete podlehnout dojmu, že lilie hnijí. Při bližším pohledu však pravého škůdce snadno odhalíte.

A samotné lilie zůstanou často tak oslabené, že vykvétají špatně nebo dokonce vůbec. A není výjimkou, že se poupata sice objeví, ale velmi rychle padnou za oběť právě chřestovníčkovi.  A jak se bránit?

skudce - Kdo vám asi okusuje lilie? Seznamte se s chřestovníčkem

V počátcích vsaďte zejména na ruční sběr

První brouci se na liliích objevují už v dubnu. Přezimovali a nyní se vydávají za potravou. Příliš vidět však nebývají. Upozorní na sebe jen vykousanými dírami v listech, jichž si však zpočátku vůbec nemusíte všimnout, nekontrolujete-li své záhonky každý den. To se změní, jakmile se trochu oteplí. Tehdy se totiž ochotně vystavují na listech a hledají partnera ke spáření. Jednoduše je rozmáčkněte nebo zašlápněte.

Ale pozor. Jakmile chřestovníček zaregistruje nebezpečí, z lilie padá a otáčí se naznak. Jeho černé bříško se pak na záhonku snadno ztratí. Je-li to možné, rozložte okolo lilie bílý papír nebo textilii a zatřeste s ní.

Hledejte také vajíčka a larvy na spodní straně listů lilií. Opět stačí mechanické odstranění. Dobrou zprávou je, že spadne-li vám larva, zpět na lilie se nedostane. A na zemi se stane snadnou kořistí pro všechny zahradní dravce.

V sezóně musí být kontrola listů lilií prováděna každých pár dní. Nikdy totiž neodstraníte všechny brouky a larvy beze zbytku. Na to jsou stonky lilií příliš členité s velkým množstvím úkrytů.

Jestliže to nezabere, poptejte se v zahradnictví po vhodném postřiku. Počítejte však s tím, že chřestovníček je podobně jako mandelinka vůči chemii velmi odolný. S jedním ošetřením si tedy nevystačíte.

Před chřestovníčkem se chraňte i během zimy

A jak? Stačí vědět, že dospělí brouci zimují v půdě okolí lilií. Právě proto se na nich na jaře tak rychle objeví. Jemně tedy svrchní vrstvu odstraňte a nahraďte ji novým substrátem. Opět nejde o stoprocentní opatření, ale v kombinaci s další ochranou vám pomůže výskyt chřestovníčků v následujícím roce snížit na minimum.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jana Sramcikova

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít