slamenky

Vypěstujte si slaměnky, protože vás potěší hned dvakrát

Jestli chcete mít na zahradě barevné kytičky, které jsou ještě navíc vhodné k sušení, vsaďte na slaměnky. Mně samotné připomínají dětství, protože je pěstovala již moje maminka a pak jsme z nich společně vyráběly suché vazby.

Jak pěstovat slaměnky

Jsou dvě možnosti, jak můžete na zahradě pěstovat slaměnky: buď na jednom samostatném záhoně, což je nejvhodnější k tomu, abyste je mohli snadno sklidit a usušit, nebo mezi ostatními letničkami, trvalkami, azalkami apod., kde budou spíše dělat radost v živém stavu, sklízení bude o něco komplikovanější.

Výsev

slamenka 433x600 - Vypěstujte si slaměnky, protože vás potěší hned dvakrát

Zdroj foto: pixabay

Výsev je u slaměnek podstatný. Je potřeba je předpěstovat, a tak je vyséváme již v březnu. Mladé semenáčky potřebují dostatek světla (parapet okna, umělé osvětlení) a zálivky. Sazeničky pak umisťujeme ven až po zmrzlých, protože jsou velmi náchylné na mráz.

Pěstování na záhoně

Mohou mít plné slunce nebo polostín, střední zálivku a propustnou půdu. Abychom podpořili kvetení, je potřeba plně rozkvetlé slaměnky včas ustřihnout. Díky tomu nám slaměnky budou kvést celé léto.

Sušení

Sušení slaměnek není těžké. Stačí je svázat do menších kytic a sušit hlavičkami dolů v suché, dobře větrané místnosti. Vlhko by slaměnky zcela zničilo. Suché slaměnky si uchovávají svou barvu i několik let.

Suché kytice nebo vazby

Jakmile jsou dokonale usušené, můžeme je aranžovat v kyticích do váz, nebo je použít do suchých vazeb, květy naplnit třeba průhlednou nádobu apod. Můžeme je kombinovat s mnoha jinými sušenými květy nebo trávami.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář