brambory

Namrzlé brambory ještě nejsou na vyhození, díky šikovnému postupu je můžete jejich nepříjemné chuti zbavit

Snad každému z nás se povedlo někdy uskladnit brambory tak nešťastně, že neunikly zákeřným spárům mrazu. Dříve by se nejspíš taková zelenina jen rychle převařila a zkrmila prasatům, ale dnes chová tato neprávem přehlížená zvířata jen málokdo. A navíc by to byla škoda, protože i namrzlé brambory se dají bezpečně konzumovat.

A ani omylem nám nezkazí požitek z jídla. Naopak. Když to s nimi umíte, můžete si na nich pochutnat stejně jako na čerstvých. Trik je v tom dostat většinu vzniklých cukrů pryč. Přesně takhle totiž sladkost brambor vzniká. Jde o velmi škrobovitou zeleninu, a právě škrob se vlivem nízkých teplot mění na cukry.

Pro začátek potřebují přemrzlé brambory teplo

Nechce-li brambory vystavovat dalším teplotním šokům, přeneste je z chladného sklepa nejdříve na chodbu a teprve další den do kuchyně nebo jiné teplé místnosti. Při této příležitosti je rozložte do jedné vrstvy, aby se mohly tzv. vydýchat. To jim pomůže zbavit se části cukrů i bez vašeho zásahu. Jakákoliv manipulace s nimi pak bude mnohem snadnější.

brambor 600x400 - Namrzlé brambory ještě nejsou na vyhození, díky šikovnému postupu je můžete jejich nepříjemné chuti zbavit

Zdroj foto: pixabay

Výměna vody je při vaření nezbytná

A co si počít s bramborami poté, co je 2-4 dny necháte při pokojové teplotě? Teď už je čas na jejich vaření. Nevydrží příliš dlouho, takže se je snažte spotřebovat co nejdříve, jinak se do nich brzy dají plísně a hniloba. Nejdříve je dobře omyjte a oškrábejte. Poté je v hrnci zalijte teplou vodou (stačí z vodovodu) a nechte asi 15 minut odpočívat. To opět pomůže uvolnění cukrů. Nakonec přiveďte vodu k varu. Brambory hlídejte. Nesmí se totiž uvařit zcela. Ve chvíli, kdy budou alespoň částečně měkké, je nutné vodu vyměnit a opět přivést k varu. Tím zlikvidujete naprostou většinu cukrů. Brambory už teď stačí jen dovařit do žádoucí konzistence a servírovat. Chutí sice nějak zvláště neoslní, ale rozhodně nebudou sladké.

Jak vylepšit chuť nejenom namrzlých brambor

Ovšem ani s tímto jednoduchým postupem se nemusíte smířit. Stačí sáhnout do šuplíčku, který si pro staré a namrzlé brambory připravily naše babičky. Konkrétně na ty poškozené mrazem skvěle platí ocet. Stačí do vody přidat jednu lžičku a uvidíte, jaké se budou dít zázraky.

Skoro stejně dobře pomáhá také mléko. Stačí to obyčejné trvanlivé. A samozřejmostí jsou také bylinky. Můžeme doporučit tymián, petržel, libeček, saturejku nebo třeba bazalku. Záleží, co máte doma po ruce. Jakákoliv bylinka je lepší než nic. Klidně si vytvořte i bouquet garni a pohrajte si s různými druhy bylinek.

A chcete-li dát dohromady příjemné s užitečným, vsaďte na bylinky, které vám pomohou i proti nadýmání. Mezi ty nejlepší patří saturejka a pak samozřejmě kmín. Může být vcelku i drcený – záleží jen a jen na vás.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Zanechte komentář

Zavřít