předat květinu

Máme slavit MDŽ? Ano a stylově s květinou

28.2.2020
1 844 Zobrazení

Mnoho lidí si spojuje oslavy Mezinárodního dne žen především s minulým režimem. Vzpomínky na často megalomansky pojaté akce jim brání akceptovat tento den jako plnohodnotný svátek, kterým ve skutečnosti je. Smysl slavení MDŽ je mnohem hlubší a rozhodně bychom na něj neměli zapomínat.

Kult bohyně matky a touha po rovnoprávnosti

Je dokázáno, že první náboženství měla ve svém středu ženu jako bohyni-matku. Dává to smysl. Žena umí dát život nové generaci, stará se o teplo domácího krbu a když je třeba, dokáže se postarat o rodinu stejně dobře jako muž. Středověká církev měla ovšem trochu jiný názor a ženy o své rovnoprávné postavení brzy přišly.

Mezinárodní den žen slavíme 8. března jako vzpomínku na newyorské švadleny, které si svou stávkou chtěly zajistit lepší pracovní podmínky a volební právo pro ženy. Právě rovnoprávnost je s MDŽ na celém světě spojována, to jen v zemích bývalého východního bloku získal tento svátek trochu jiný nádech.

karafiát - Máme slavit MDŽ? Ano a stylově s květinou

Červený karafiát a asparágus – tak si komunisté představovali ocenění ženy. Ano, jde o velmi odolnou květinu se zajímavou květomluvou, ale pokud zrovna neujíždíte na vlně retra, kupte ženám ve svém okolí raději kytici růží. Nebo jakýchkoli jiných květin. Musí na nich ovšem být znát, že jste si na jejich výběru dali opravdu záležet. Milovnicí lilií totiž gerberou určitě neoslníte.

Potěšit nemusí jen řezané květiny

Nebojte se inspirovat třeba jarní květenou. Vždyť kdo říká, že musí jít o kytice do vázy? Misky a malé truhlíky se sněženkami, narcisy či hyacinty potěší na dlouhou dobu. A po odkvětu nejsou určeny k vyhození, ale pro vysazení na zahrádku. Naopak první jarní květny na záhonech šetřte. Kytička sněženek nebo fialek, které už jsou mnohde  vidění, sice potěší, ale ubere potravu včelám a dalšímu užitečnému hmyzu v okolí. A to by byla rozhodně škoda!

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

1 Komentářů

Zanechte komentář