choroba

Virová kaménkovitost: Choroba typická pro hrušky a kdouloně

Když vaše stromy v zahradě napadne virová kaménkovitost (Apple stem pitting virus), obvykle jim již není pomoci. Jak se tedy bránit, jaká je prevence a jak tuto chorobu poznáte?

Jak chorobu poznáte

Tuto chorobu poznáte na povrchu hrušky/kdouloně i na řezu. Obvykle dochází vlivem propadání pletiv k deformaci plodu ve všech jeho částech. V dužinách vznikají skupiny tzv. sklerenchymatických buněk, které jsou nekonzumovatelné a samozřejmě způsobují nezkonzumovatelnost celého plodu. Tyto skupiny buněk bývají nejprve žluté barvy, později barvy hnědé. Choroba je výrazná i na výhonech a listech – mívají skvrny.

list - Virová kaménkovitost: Choroba typická pro hrušky a kdouloně

Zdroj foto: forestryimages.org   – virová kaménkovitost

Jak se choroba přenáší

Choroba se přenáší vegetativním množením a sadbovým materiálem. Dávejte si tedy pozor při nákupu nových stromů, dále při získávání roubů, oček apod. Některé odrůdy jsou více náchylné, jako například Boskova lahvice, Konference, Dielova máslovka, Hardyho máslovka, Barletova a Neliska zimní. Kupujte tedy odrůdy více rezistentní, jako např. Clappova.

Boj s chorobou

Boj s chorobou v zásadě není možný. Můžete zkusit přihnojit stromy boraxem (hnojivem s obsahem boru), pokud byste zaměnili s abiotickou chorobou způsobenou nedostatkem boru. Když to nepomůže, je potřeba postižený strom odstranit, aby se choroba neroznesla na ostatní. Zejména z tohoto stromu neodebírejte žádná očka ani rouby.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář