Příchod paní zimy neznamená období bez možnosti sklízení zeleniny. Dokonce i na začátku zimy je možné vysévat zeleninu. Stejně tak i během zimy mít k dispozici čerstvou zeleninu. Jedná se především o tu mrazuvzdornou.
Jde o vytrvalou zeleninu, která díky kořenům a hlízám ukrytých pod zemí přežije zimu. Do této kategorie náleží například křen, chřest, růžičková kapusta, kadeřávek. Mrazu dokáží úspěšně vzdorovat i zástupci dvouleté zeleniny, mezi kterou patří pastinák, petržel či černý kořen. Taktéž cibuloviny se pyšní svou odolností vůči mrazu.
Jak pěstovat zeleninu v zimním období?
Nejen na podzim, ale také na začátku zimy je možné vysévat mrkev, pastinák, petržel naťovou i kořenovou, cibuli, šalotku či zimní odrůdy česneku, stejně tak i hlávkovou kapustu. I když se jedná o otužilce, neznamená to, že by tento druh zeleniny nepotřeboval jistou ochranu před zimou a mrazy.
K rostlinám je vhodné přihrnout více zeminy nebo kompostu a záhon po celé ploše obložit suchým listím, slámou nebo chvojím.

Odolná zimní cibule
Vytrvalá a otužilá rostlina mající značnou odolnost vůči nízkým teplotám. Trsy jsou tvořeny drobnějšími cibulkami. Semena cibule zimní mají takřka stejnou podobu jako v případě klasické kuchyňské cibule, jsou však menší. Množení je možné i dělením trsů. Tento druh cibule sklízíme po celý rok. Nikdy tuto cibuli neskladujeme. Velmi kvalitní je její nať, kterou lze náležitě využít v kuchyni.
Jedinečný otužilec – kadeřávková kapusta
Kapusta kadeřávek je natolik mrazuvzdornou zeleninou, že přečká zimu i bez ochrany. Gurmáni preferují sklizeň až po prvních mrazících, kdy má zelenina tu pravou a dokonalou chuť. Pro úspěšnou sklizeň v průběhu zimního období je vhodné vyjmutí celé rostliny i s kořeny. Zasazení do větší nádoby či polyetylenového pytle. Poté umístit ve sklepě na světlejším místě nebo dát do nevytápěného skleníku. Eventuální možností je i uložení do chladné místnosti.
Na co dát pozor u růžičkové a hlávkové kapusty?
Oba druhy kapusty bez problémů snesou mrazivé teploty do 12 stupňů pod nulou, ale za předpokladu, že jsou dostatečně vyzrálé. Přímé sluneční paprsky či rychlé zahřátí po nízké teplotě může mít negativní dopad. Může dojít k znehodnocení zeleniny.
Zejména růžičková kapusta velmi špatně snáší teplotní výkyvy, z tohoto důvodu je lepší variantou její sklizeň již v prosinci. V případě pěstování v příznivějších klimatických podmínkách je možné ji nechat na záhonu až do února. V rámci zimní sklizně neodlamujeme listy ani jednotlivé růžičky, ale společně s růžičkami odřízneme i košťál. Pro delší uchování můžeme rostlinu celou vyrýt i s kořeny a uložit do hlubokého pařeniště.
Co vám vydrží na záhoně bez problému?
Černý kořen vám zaručeně vydrží na venkovním záhonu po celou zimu až do jara. A to bez jakéhokoliv problému či zvláštní péče. Pozor pouze při samotném vyrývání, kdy je zapotřebí použít opravdu co nejdelší nástroj, neboť kořeny jsou vskutku velmi dlouhé a křehké.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz