jablka

Sloupovité jabloně si zamilují i malé zahrady

V posledních letech vtrhly do našich zahrad jako uragán. Sloupovité jabloně toho totiž příliš nepotřebují a budou plodit i tam, kde by se klasické ovocné stromy nevešly. Ukážeme vám, jaké odrůdy si vybrat a na co si dát pozor. ¨

Co do nároků se sloupovité jabloně od svých tradičních kolegyň příliš neliší. Rozdíl najdeme pouze v kompaktním růstu, jenž nám umožňuje vysazovat je v mnohem menší sponě, než je běžné. 50×50 bude dostatečná, budete tedy překvapeni, kolik takových ovocných stromů se na vaši zahradu vejde.

 

Ty nejlepší odrůdy sloupových jabloní pro vaši zahradu

České a slovenské pěstitelské stanice každý rok dodávají na trh několik nových odrůd sloupovitých jabloní. Snaží se především o co nejlepší mrazuvzdornost a vysoká výnosnost. A po jakých sáhnout?

Inese

Chcete-li krásná červená jablíčky, vsaďte na Inese. Brzké podzimní plody můžete sklízet už od začátku září, ve sklepě vydrží do března. Stromky začínají plodit velmi brzy a odolají i velkým mrazům.

Valiuta

Valiuta pochází z Ruska. Na první pohled vypadá obyčejně, lákavá červená jablíčka však na větvích vydrží opravdu dlouho, zpravidla celý srpen a září. Je vhodná do našich podmínek, mrazuvzdorná a celkově odolná. Nevytváří příliš větví, takže jde o skvělou volbu pro líné zahradníky, kteří jen neradi berou do rukou nůžky. Plodí bohatě a pravidelně.

Gatis

Pozdní odrůda, dozrávají v září. Její krásné plody s nafialovělou slupkou vám ve spíži vydrží až do února. Je náchylná na střídavou plodnost – jeden rok nebudete vědět, co s jablky, příští rok vydá sotva na větší košík. Vyniká střední odolností proti nejrůznějším chorobám (zejména hnilobě plodů) a vysokou odolností proti mrazům.

Zane

Původní vlastí této sloupovité jabloně je Lotyšsko. Plodí velmi brzy a vyznačuje se velkým množstvím plodů, které je nutné na jaře probírat. Je velmi odolná proti jarním mrazíkům. Těšit se můžete na růžovočervená jablíčka, vhodná do kompotů i k přímé konzumaci.

Nataliuška

Nataliuška – jak už název napovídá, dorazila k nám tato kráska z Ruska. Velké kulaté plody jasně žluté barvy vynikají růžovým ruměncem na slunečné straně. Dozrávají v září a skladovat je můžete do vánoc. Nataliuška je odolná proti mrazu i houbovým chorobám.

Koral

Další zástupce nádherně červených plodů. Skutečně nenáročná odrůda připomínající chutí oblíbený Jonagold. Jablíčka na stromě vydrží dlouho, aniž by se poroučely k zemi. Jabloňka samotná je odolná proti mrazům a houbovým chorobám.

Prezident

Pokud hledáte typické zelené krasavce, zalíbí se vám odrůda Prezident s velkými jablíčky světle zelené barvy. Sklízet je můžete už na přelomu srpna a září. Světlá pevná dužina vyniká příjemnou chutí. Plody jsou středně odolné proti hnilobě a houbovým chorobám a ve spíži vám vydrží v perfektním stavu až do konce ledna.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jana Sramcikova

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít