Cibule je jednou z nejpoužívanějších surovin v naší kuchyni. Ať už je čerstvá nebo sušená, je součástí nejrůznějších pokrmů – najdeme ji v polévkách, salátech, omáčkách, i pečivech. Cibuli je velmi snadné pěstovat, navíc jí můžete vyplnit okrajové části zahrady.
Druhy cibule
Cibule mohou mít nejrůznější tvary a také různá zbarvení – červená, žlutá nebo bílá. Jsou maličké až úplně veliké, kulovité nebo oválné…
Cibule zimní (Allium fistulosum)
Cibule zimní neboli sečka, může být vytažena ze země jako mladá zelená cibule. Produkuje špičaté květy a je odolná vůči nemocem a hmyzu. Je to vytrvalá rostlina, která se dnes nejvíce pěstuje v Asii (Rusko, Čína, Korea, Japonsko). V ČR její pěstování není příliš časté. Pěstuje se jak pro své listy, tak i pro podzemní část, kterou tvoří 3-5 cm dlouhá cibulka.
Cibule Zebrune (A. cepa Aggregatum)
Tato cibule je něco mezi běžnou cibulí a šalotkou. Známe ji také pod názvem „banánová cibulka“. Velmi dobře se krájí, její chuť je jemná a sladká, podobně jako je tomu u šalotky. Cibule má podlouhlý tvar, který taktéž připomíná šalotku.
Cibule prorůstavá (A. cepa Proliferum)
Cibule prorůstavá je křížencem cibule zimní a cibule kuchyňské. Říká se jí také cibule poschoďová. Je zimovzdorná a raší brzy na jaře. V ČR se pěstuje zřídka, i když o něco častěji než cibule zimní – používá se pro svou nať, cibulky i pacibulky.
Pažitka pobřežní (A. schoenoprasum)
Tato pažitka je v ČR hojně používaná, produkuje fialové květy a používá se především jako zelenina. Tepelně se nezpracovává.
Pažitka čínská (A. tuberosum)
Této pažitce se také říká pažitka česneková, díky její chuti. Hojně používaná je zejména v Asii. Použít z ní můžeme nať i drobné cibulky, které vytváří (ty je možné použít místo česneku pro ty, kterým vadí ostrá chuť česneku). Taktéž tato pažitka se tepelně nezpracovává.
Cibule šalotka (A. cepa Aggregatum)
Šalotka velice připomíná klasickou cibuli kuchyňskou. Její chuť je však o něco mírnější a velikost je menší.
Cibule kuchyňská (Allium cepa)
Tuto nejznámější kuchyni používají lidé na celém světě – vařenou, smaženou, čerstvou, sušenou…
Pěstování cibule
Cibuli můžete pěstovat ze sazeniček nebo semínek. Pěstování ze sazeniček (drobných cibulek) je mnohem rychlejší a snadnější, i když výběr kultivarů je poněkud omezený. Tento problém můžete odstranit tím, že budete pěstovat cibuli ze semen. Avšak připravte se na to, že na první rostlinky budete muset čekat 4 měsíce a v našich klimatických podmínkách bude třeba předpěstování uvnitř.
Cibule rostou v chladném počasí na jaře, a když se otepluje, vytváří plody. Vysaďte cibuli 4 až 6 týdnů před posledním průměrným mrazem. U nás to bývá na začátku dubna. Jednotlivé sazeničky saďte asi 10 cm od sebe (závisí na druhu cibulky – pokud ji budete sklízet jako mladou, zasaďte je blíže k sobě) do hloubky asi 1,5 cm. Můžete zkusit přidat semena ředkviček, které vám pomohou označit řádky.
Péče o cibuli
Postupy, které používáte, budou záviset na konkrétním druhu cibule. Obecně platí, že cibule rostou nejlépe, pokud je udržujete v dobrém stavu. Použijte ostrou motyčku pro odstraňování plevele, dejte si ale pozor: vytahování nebo kopání plevele může poškodit plytké kořeny cibule. Jakmile se půda zahřeje, položte mulč mezi rostlinami, abyste se zbavili plevele a udržovali vlhkost v půdě. Až se budou cibule zvětšovat, mulč odstraňte, aby jim nic nebránilo v růstu.
Suché podmínky způsobují, že se cibulky rozdělují, takže zalévejte. Avšak příliš mnoho vody také škodí. Cibule nemůže dobře soutěžit s plevelem, takže je důležité směrovat vodu přímo na kořen cibule.
Pokud jste si dobře připravili půdu, není nutné hnojení. Cibulkám můžete přilepšit poprvé tři týdny po výsadbě a poté každé další tři týdny.
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, typy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz