drin

Dřín neboli svída je efektní keř pro každou zahradu

Dřín neboli svída je keř, který přináší potěšení oku i užitek. Kvete brzy zjara zářivými žlutými květy. Jeho jasně červené plody jsou jedlé a zdravé, ty jsou potravou i pro ptáky. V neposlední řadě ozdobí vaši zahradu barevnými tóny i v zimě.

Dřín obecný je v České republice chráněnou dřevinou. Můžete se také setkat s názvem svída. Pěstuje se však i běžně na zahradě, především jeho vyšlechtěné kultivary. Květy dřínu jsou odolné vůči jarním mrazíkům. Poskytují také pastvu pro včelky. Patří k nenáročným dřevinám, skvěle si poradí se slunečním svitem i polostínem.

Dříny zdobí zahrádky už po staletí, proto jsou také poměrně dost prošlechtěny.

Můžete si koupit na příklad kultivary:

Aurea – červené výhony, výrazné žluté listy.

Elegantissima – červené výhony s bílými, panašovanými listy.

  1. sanguinea – krvavě rudý dřín.
  2. alba – dřín bílý.

Anny´s Winter Orange – oranžové výhony

Compressa – dřín nízkého vzrůstu.

Flaviramea – výhonky hráškově zelené.

Midwinter Fire – dřín nízkého vzrůstu se žluto-růžovými výhonky.

dříň - Dřín neboli svída je efektní keř pro každou zahradu

Jak dřín pěstovat

Dobře se mu daří na suchých, hlinitopísčitých až kamenitých půdách. Nesnese půdu kyselou. Dřín je také odolný vůči mrazu, ve vyšších polohách je však vhodné ho vysadit na chráněné místo. Roste i tam, kde se jiným ovocným dřevinám nedaří. Jeho bohatý kořenový systém se využívá ke zpevnění svahu nebo erozivní půdy. Potřebuje poměrně slunné stanoviště. Bez problémů přečká i sušší období, ale lépe se mu daří v pravidelných dešťových srážkách. Keř je poměrně odolný vůči chorobám a škůdcům.

Sklizeň plodů

Plodem je dřínka, aby byly jedlé, musíte je nechat pořádně vyzrát. Vhodný čas je tedy těsně před opadem plodů, proto je dobrým tipem, rozmístit pod dřín plachty. Jestli se rozhodnete dřínky zavařit, sklízejte je ještě ne zcela dozrálé. Z dřínu je možné sklidit až 25-30 kg plodů.

Plody jsou nízkokalorické. Mají vysoký obsah vitamínu C, také poměrně dost flavonoidů, provitamínu A, vitamínu P.

Dříny se dají jíst jen tak ze stromu, připravit z nich džem, mošt, likér a víno. Ze sušených plodů se vaří čaj.

 

TIP:

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

1 Komentářů

Zanechte komentář