květák

Květák je sice náročná plodina, ale za péči se odmění

Kdo by nechtěl mít vlastní květák ze zahrádky, zvláště když tak nádherně voní, chutná a kromě toho vám dodá pocit, že jste dosáhli skutečného pěstitelského umění? Pojďme se na pěstování květáku podívat blíž a seznámit se s jeho nároky.

Půda

Květák opravdu potřebuje jen tu nejlepší půdu. Optimální je písčitohlinitá nebo hlinitopísčitá, která navíc bude mít velký obsah humusu i minerálních živin. Pokud takovou půdu nemáte, tj. máte buď jen písčitou, nebo naopak těžkou jílovitou, do pěstování květáku se raději vůbec nepouštějte. I kvalitní půdu musíte na podzim dobře vyhnojit – nejlépe chlévskou mrvou. A pamatujte – květák je plodinou tzv. 1. trati.

Setí nebo výsadba

Chcete-li si květák sami vysít, pak je potřeba začít již v únoru, a to do vytápěného skleníku. Důrazně však doporučujeme nakoupit již hotovou sadbu – nejlépe hrnkované sazenice s mohutným kořenovým balem, abyste se dočkali kvalitní sklizně. Sazenice můžete začít vysazovat od začátku dubna v teplejších oblastech, v těch chladnějších pak raději až po „zmrzlých“.

nádorovitost kořenů - Květák je sice náročná plodina, ale za péči se odmění

Zdroj foto: cs.wikipedia.org

Jak vysazovat

Květák vysazujte do sponu cca 50 x 50 cm. A nikdy jej nevysazujte hlouběji, než jak rostl doposud. Poznáte to tak, že horní plocha kořenového balu bude v rovině s okolním terénem.

Kdy se dočkáte sklizně

Při dobrých klimatických podmínkách se u raných odrůd dočkáte sklizně za 7 týdnů po výsadbě, u pozdních asi za 10 týdnů po výsadbě. Vše závisí také na dostatečné zálivce a případném přihnojování.

Pozor na škůdce

Na květáku si rádi pochutnávají nejrůznější škůdci. Pozor zejména na hlenku kapustovou a nádorovitost (boulovitost) kořenů – obojí způsobují bakterie, při jejichž zjištění se nesmí na pozemku květák několik let pěstovat. Nebezpečná je také květilka zelná, která ráda klade vajíčka na kořenový krček sazenic, a poté by se larvy živily právě hlavou květáku. Pomůže postřik (např. Sumithion Super) a důkladná prohlídka sazenic při nákupu i výsadbě. A konečně obávaná plodomorka zelná, jejíž larvy ničí vrchol květáku, takže by nedošlo k jeho „vykvetení“. Pomůže postřik Karate, nebo lepové desky, na které se larvy přilepí.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář

Zavřít