natírat

Jaká může být příprava zahrady v únoru na jarní práce

Ačkoliv to vypadá, že zima ještě plně vládne a většinou také v únoru panují ty opravdu největší mrazy, můžete si již ledacos připravit pro jarní práce na zahradě. Díky našemu přehledu na nic nezapomenete.

Vysévání semínek

Již v únoru začínáme vysévat rané saláty, rajčata, brokolici, celer, lilek, papriky, cibuli aj. do tzv. sadbovačů (malých květináčků). Semínka vysévejte do lehkého substrátu bez velkého množství živin. Můžete si zakoupit speciální substrát pro množení a výsadbu, anebo si jej připravit sami, a to ze zahradního substrátu smíchaného s pískem, případně i rašelinou a perlitem a jen malým množstvím kompostu. Semínka poklademe na substrát nebo jen lehce zamáčkneme. Květináčky/sadbovače ponecháme na okně, aby měly klíčící rostlinky dostatek světla. Nezaléváme, pouze rosíme. Vhodné mikroklima můžete také podpořit přikrytím fólií.

brambory - Jaká může být příprava zahrady v únoru na jarní práce

Zkrácení a přesazení muškátů

Pokud jste si na podzim dali práci se zazimováním muškátů, je načase je nyní probudit. Seřízněte je na 2/3 délky, přesaďte do nového substrátu vhodného pro muškáty a přitom jim lehce seřízněte i kořeny. Takto ošetřené muškáty vám pak v létě bohatěji vykvetou.

Brambory potřebují před sadbou naklíčit

Pokud si pěstujete vlastní brambory, pak je potřeba, aby před vlastní sadbou byly naklíčené. Toho dosáhnete, když je během února necháte ve světlé místnosti při teplotě od 12 do 15 °C a rozložené jednotlivě v prodyšných lískách. Jen tak získáte bohaté zelené klíčky, které zajistí dobrý růst brambor mnohem lépe než klíčky světlé či bílé.

klíčení 1 - Jaká může být příprava zahrady v únoru na jarní práce

Úklid aneb co se nestihlo na podzim

Zatím jsme byli pořád doma nebo ve sklepě. Ale i zahrada se bude za čas probouzet a je potřeba jí to ulehčit. Shrabeme všechno listí, které jsme nestihli shrabat na podzim anebo které nám na zahradu nalétalo odjinud. Rovněž všechen ostatní nepořádek se snažíme uklidit ještě během února, protože v březnu začnou ty opravdu základní zahradnické práce. Opravíme opory pro pnoucí rostliny a i teď v únoru můžeme natřít zahradní nábytek ochranným lakem. (Pokud nemrzne, můžeme natírat i venkovní dřevěné zahradní domky či konstrukce.)

Stromy a keře

V únoru můžeme ještě prořezávat vzrostlé stromy a keře. Roubovat je vhodné meruňky, třešně a višně. Odebírat rouby pak můžeme např. u jabloní a hrušní. Plánujete-li sázet nové stromy a keře, vyplatí se již během února (pokud nemrzne) vykopat jámy.

Skleník

Máte k dispozici skleník? Pokud je nevytápěný, zasejte do něj otužilé ředkvičky nebo mrkev. Do vytápěného skleníku můžete bez obav vysít raný salát, kedlubny nebo např. salátové okurky.

 
 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář