voskovka

Voskovka – stará známá pokojovka našich babiček si i v dnešní době najde své obdivovatele

Kdybyste se zeptali své babičky nebo prababičky na nejoblíbenější pokojovou rostlinu, určitě by na jednom z prvních míst jmenovala voskovku. Tuto pokojovku s jemnými a přesto výraznými kvítky si však můžete pořídit i vy a garantujeme vám, že se bude hodit do rustikálního i moderního prostředí.

Odkud pochází a jak vypadá

Voskovka masitá (Hoya carnosa) pochází z oblastí Austrálie a jihovýchodní Asie (Thajsko, Vietnam, Čína atd.). V ostatních částech světa se odedávna pěstuje jako pokojová rostlina, která k sobě přitahuje pozornost hned několikerým způsobem: její výhony se vyvazují na konstrukci umístěnou v květináči spolu s rostlinou, některé druhy jsou spíše převislé, kvete několikrát do roka květenstvími malých bílo-červených kvítků a můžete je pěstovat i jako hydroponickou rostlinu.

Jaké druhy a kultivary voskovek existují

Kromě voskovky masité si dnes můžete vybrat i z dalších velmi zajímavých druhů a kultivarů této rostliny. Např. Hoya bella má květy ještě jemnější a zbarvené bílo-růžově, a také listy má poněkud světlejší a užší. Krásná a atraktivní je i Hoya lacunosa, která má bílé květy vypadající jako knoflíky a hodí se výborně i do závěsných nádob. A Hoya multiflora má nádherné barevné květy a roste rovněž převisle.

Hoya - Voskovka – stará známá pokojovka našich babiček si i v dnešní době najde své obdivovatele

Zdroj foto: commons.wikimedia.org                 Potos

Co voskovka potřebuje

Voskovka potřebuje dostatek světla, nemiluje však přímé slunce. Rozhodně to není květina, která by se dala v létě letnit na zahradě. Přes vegetační období potřebuje teplotu od 15 do 22 °C, přes zimu jí postačí 10–15 °C. Zatímco v létě můžete voskovku zalévat více a také jí dopřát tekuté hnojivo na zelené rostliny – nejlépe se zvýšeným obsahem fosforu a draslíku, aby bohatěji kvetla, v zimě zálivku velmi omezte a hnojení samozřejmě zcela přerušte. Substrát potřebuje humózní, bohatý na živiny s příměsí rašeliny.

Přesazování

Voskovka nemiluje změnu místa ani časté přesazování. Přesazujte tak jednou za 2–3 roky. Květináč ponechávejte na stále stejném místě a pokud možno ani voskovkou nijak neotáčejte. Co je také velmi důležité: po odkvětu neseřezávejte vzniklé „pahýly“, protože na nich obvykle vyrostou další nová květenství.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Profilový obrázek

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít