půda

Tajemství perfektní půdy

Vaše půda je nejsilnějším faktorem toho, jak se bude dařit všem rostlinkám na vaší zahradě. Věnujte jí tedy více času, abyste se ujistili, že má všechno, co potřebuje. Ať už pěstujete okrasné květiny nebo plodiny, jako jsou rajčata, maliny, pažitka a další, půda může všemu pomoci, nebo všechno zničit. Věnujte půdě pár okamžiků svého času, abyste se ujistili, že je ve špičkovém stavu. Proveďte si zkoušky půdy a zaměřte se na oblasti, které vás znepokojují.

Úprava půdy před sezónou

Odstraňte drny, plevele, horniny a kořeny. Přidejte asi 20 cm vrstvu vašeho dostatečně zralého kompostu pro plodnost a dobrou strukturu půdy. Zjistěte, jaké živiny v půdě máte a jaké je její pH prostřednictvím jednoduchých testů, které jsou ke koupi v zahradnických centrech.

V průběhu pěstování

Tajemství dokonalé půdy spočívá v tom, že kdykoli se vaše nádoby vyprazdňují, musíte jejich úbytek doplnit kompostem. Pak provzdušněte vidlemi. Na podzim rozšiřte vrstvu kompostu ještě o další vrstvu ve výšce 6 cm.

Tajemství dokonalé organické půdy

Jedním z hlavních principů organického zahradnictví je práce s přírodou, využívání přirozených zdrojů a přirozených cyklů ke zvýšení hojnosti a zdravotních vlastností rostlin, které pěstujeme. Mnoho ekologických zahradníků však není obeznámeno s cenným přírodním spojencem, který ztělesňuje tento základní koncept: mykorhizní houby.

Tito jedineční členové půdní komunity hrají klíčovou roli v četných biologických procesech: pomáhají rostlinám zachycovat více fosforu, hromadí uhlík v půdě a zlepšují svou hromadnou schopnost. Mykorhizní houby tyto procesy samy o sobě nekonají; pracují společně s kořeny rostlin prostřednictvím symbiózy.

Jak mykorhizní houby fungují?

Mnoho druhů mykorhizních hub existuje přirozeně ve většině půd. Pokud jsou v půdě po dobu klíčení spór těchto hub přítomny také kořeny rostlin, nově se rozvíjející houbové „kořeny“ (nebo hyfy) se spojí s buněčnými stěnami rostlinných kořenů. Vrůstají do nich a vytvářejí struktury, které umožňují přenos živin mezi těmato dvěma organismy. V této symbióze rostlina poskytuje mykorhizním houbám cukry, které potřebují, aby rostly, a houby poskytují rostlinám živiny půdy, zejména fosfor, které mohou jejich hyfy extrahovat z půdy účinněji než kořeny rostlin

.
Poskytují mykorhizní houby živiny rostlině vždy?

Když je rozsáhlá, silná síť mykorhizních hyfů spojena s kořeny rostliny, exponenciálně rozšiřuje plochu těchto kořenů, čímž rostlina získává větší přístup k živinám, které může půda nabídnout. Tato symbióza je pro rostliny samozřejmě skvělá, protože další živiny mohou podporovat lepší růst a zvýšit odolnost proti suchu a nemocem. Existují pouze dva případy, kdy mykorhizní houby neposkytují rostlinám výhody:

  • když půda již má takové ideální výživné a vlhkostní úrovně, které si mohou rostliny zajistit samy,
  • když rostliny patří mezi brukvovité – ty neumožňují mykorhizním houbám kolonizovat jejich kořeny.
houba kořeny wikipedia - Tajemství perfektní půdy

Zdroj foto: wikipedia

Které rostliny těží z asociace?

Například pórek již po dlouhá léta těží z přítomnosti mykorhizních hub, zatímco rajčata a papriky těží z této asociace pouze v případě, že mají nedostatek živin nebo vody. Brukvovité rostliny, jako jsou řepy, kedlubny a ředkvičky, nevytvářejí mykorhizní sdružení za žádných podmínek.

Pozitivní dopady mykorhizní asociace na půdu

  • Částice půdy se staví do stabilních agregátů (shluků). Mykorhizní hyfy mohou fyzicky shromažďovat částice půdy dohromady.
  • Zvyšuje množství dlouhotrvajícího uhlíku v půdě. Mykorhizní hyfy vylučují látku nazývanou glomalin, která se skládá převážně ze stabilních forem uhlíku.

Jak podpořit růst mykorhizních hub?

Získejte podzemní armádu mykorhizních hub, a to podle několika jednoduchých postupů:

  • Pokud půda obsahuje vysoké množství fosforu (to můžete zjistit prostřednictvím jednoduchého testování své půdy), nehnojte směsí bohatou na fosfor, protože vysoká hladina fosforu brání rozvoji sdružování hub s rostlinami. Hnůj a komposty na bázi hnojiva mohou mít vysoký obsah fosforu, proto je nutné před přidáním těchto změn otestovat půdu.
  • Minimalizujte kopání, protože to může rozbít mykorhizní hyfy. To přispívá k tomu, že houby nemohou kolonizovat nové kořeny rostlin a přepravovat živiny.
  • Ve své půdě pěstujte různorodou směs rostlin, protože houby potřebují aktivní kořeny rostlin, aby se vyvinuly.

 

 

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, typy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Zajímám se o bylinky a alternativní medicínu. Zabývám se tradiční čínskou medicínou, jihoamerických bylinek či klasických českých léčivek. Dalším mým koníčkem je zahrada a pěstování rostlin, nebo právě bylinek. Ráda píšu právě o těchto tématech.

Zanechte komentář