rajčata

Jaké jsou chyby při pěstování rajčat a jak se jim vyhnout

Jedním z nejvíce uspokojujících pocitů domácí zahrádky je sklízet plody krásných rajčat na konci sezóny. Rajčata jsou jednou z nejoblíbenějších rostlin pěstovaných zahrádkáři. Jejich pěstování je totiž poměrně snadné a vyrábějí plody, které mají tolik lahodných použití! Abyste získali co nejkrásnější rajčata, je potřeba se vyhnout některým běžným problémům s pěstováním rajčat. Proto uvádíme 7 nejčastějších chyb, kterých se při pěstování rajčat spousta zahradníků dopouští.

1. Hniloba květu

Hniloba květu je tmavá skvrna na konci květu ovoce, která se časem stává černá a kožovitá. Příčinou je nedostatek vápníku v rajčatech. To se stává, pokud je počasí příliš chladné nebo příliš horké a zálivka je nekonzistentní. Významnou roli může hrát také aplikace dusíkatých hnojiv.

Jak se tomu vyhnout?

Abyste se vyhnuli hnilobě, pěstujte rajčata ve vhodném čase, ne příliš brzy. Pravidelné zalévání i hnojení je důležité, stejně tak můžete zvážit použití mulčování, které udrží vodu v půdě.

2. Nedostatek fosforu

V půdě je dostatek fosforu, ale rostlina rajčete není schopna ho čerpat při chladných teplotách. Nedostatek fosforu může zabít rostlinu.

Jak se tomu vyhnout?

Nepěstujte rajčata příliš brzy. Když se rozhodnete vysadit svá rajčata do zahrady, půda by již měla být teplá a určitě by to mělo být po posledních mrazících. Můžete také použít mulčování k zahřátí půdy kolem rostlin.

3. Deformace tvaru rajčat

Deformace tvaru rajčat se týká děr a jizev na konci ovoce, které v podstatě způsobují ošklivé rajče, které je často nepoužitelné. Větší odrůdy rajčat jsou náchylnější než menší. Příčina není zcela známa, ale k této deformaci by mohlo dojít při nějakém narušení květů rostliny. Na vině může být studené počasí, vysoké hladiny dusíku a kontakt s určitými herbicidy.

Jak se tomu vyhnout?

Nepěstujte své rajčata příliš brzy a nevystavujte je chladnému počasí. Některé odrůdy rajčat jsou náchylnější k deformaci než jiné, a pokud máte tento problém, měli byste zvolit jinou odrůdu, která je méně náchylná.

4. Popraskaná rajčata

Trhliny a praskliny na rajčatech mohou běžet od stonku přes celé ovoce. Trhliny jsou často napadány bakteriemi a houbami, což ještě více ničí ovoce. Růstové trhliny jsou důsledkem velmi rychlého růstu plodů způsobeného okolními podmínkami, jako je to, když po období sucha nastane příliš bohatá zálivka.

Jak se tomu vyhnout?

Opět platí, že dokonce i konzistentní postupy zalévání napomohou růstovým trhlinám. V konzistentní zálivce může pomoci mulčování. Některé odrůdy rajčat jsou více náchylné k růstu trhlin, takže volba správné odrůdy také pomáhá.

5. Skvrny na rajčatech způsobené sluncem

K těmto skvrnám dochází, když jsou plody vystaveny přílišnému slunci. Jedná se o bílou nebo světle žlutou skvrnu na ovoci, kde přímo zasáhlo slunce.

Jak se tomu vyhnout?

Zastiňte rostlinu a snižte její vystavení slunci.

6. Poškození herbicidy

Rajčata je velmi snadné poškodit aplikací herbicidů hormonálního typu pro kontrolu plevele. Jedná se o typ herbicidů, které zahradníci často stříkají na dvorku, aby mohli kontrolovat pampelišky a jetel na trávníku. Tyto herbicidy mohou zasáhnout také rajčata. V závislosti na závažnosti expozice může na listech působit řada příznaků a ovoce se může zvedat nebo jinak nepravidelně tvarovat. Rostliny s minimální expozicí se mohou zotavit nebo je u nich zpožděná sklizeň, ale silně exponované rostliny se již nevzpamatují.

Jak se tomu vyhnout?

Udržujte herbicidy mimo rajčata. Místo herbicidů hormonálního typu zkuste ekologické metody. Pokud se ale přesto rozhodnete používat tyto herbicidy, buďte opatrní, aby se nedostaly na vaše rajčata.

7. Hniloba půdy

Existuje několik různých typů hub, které se mohou tvořit ve vaší půdě a mohou infikovat vaše rajčata.  Běžně najdeme hnilobu půdy v podmínkách, které jsou obecně příznivé pro růst hub, což znamená teplé, vlhké prostředí. Pokud vaše půda není dobře odtoková a drží se v ní vlhko, vaše rajčata jsou ohrožena. Půdní hniloba typicky postihuje zralé ovoce, ale někdy může postihnout vaše zelené rajčata.

Jak se tomu vyhnout?

Stručně řečeno, nedovolte, aby se vaše rajčata dotkla půdy. Nepřelévejte svá rajčata a ujistěte se, že půda je dobře odtoková a nezadržuje vodu. Mulčování s plastovou fólií nebo s organickou hmotou také pomůže udržet půdu mimo kontakt s vašimi rajčaty. Měli byste také střídat místo, kde pěstujete svá rajčata, a vysazujte je na stejném místě jen jednou za tři roky.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Zajímám se o bylinky a alternativní medicínu. Zabývám se tradiční čínskou medicínou, jihoamerických bylinek či klasických českých léčivek. Dalším mým koníčkem je zahrada a pěstování rostlin, nebo právě bylinek. Ráda píšu právě o těchto tématech.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

8 Komentářů

 1. … beru ráda každou radu …..díky JS

 2. Pěstuji rajčata ve velkém květináči na slunné terase a loni jsem zjistila, že v rajčeti mám hnusného vyžraného červa, za celý svůj život (7o let)jsem nic podobného neviděla, také beru každou radu
  děkuji

 3. Dobrý den , červa bych obalil ve strouhance a k tomu rajčatový salát a je bašta. Salám

 4. Rajčata pěstujeme za zahrádce mnoho let, každý rok vysazujeme 80-100 rostlinek, které pěstujeme ze semínek doma za oknem . Základem pro dobrou sklizeň je zdravá pevná sazenice, bez plísně, mušek a dobře zakořeněná. A samozřejmě také dobře připravený záhon. Pokud se autorka článku ráda věnuje bylinkám, zahrádce, tak by bylo vhodné zmínit, že některé druhy rostlinek se nesnáší a svou nespokojenost se sousedem projevují dost nápadně. Špatně rostou, málo kvetou, churaví a nezřídka i uhynou.
  Rada typu „… pěstujte rajčata ve vhodném čase, ne příliš brzy … “ je celkem o ničem, rajčata se vysazují v době, kdy již nehrozí mrazy a noční teploty se pohybují nad 7° C. Od poloviny dubna do konce května. Ne každý rok přichází zmrzlí muži.
  Největším nepřítelem rajčat je plíseň bramborová, která se objevuje ve vlhkém počasí, k rozvoji plísní velmi přispívá i kropení listů, Tahle choroba mi přijde horší než skvrny od sluníčka 🙂
  Taky si říkám, který rozumný člověk si stříká na zahrádku, kde pěstuje ovoce/zeleninu/bylinky pro svou potřebu, herbicidy? Vždyť takovou zeleninu si může koupit celý rok v marketech 🙁

 5. Také rajčata pěstovaná doma na zahrádce mají úplně jinou chuť, než ten hnus co mají v marketech. Letos zase zasadím sazeničky a opět budou celý rok rajčata.

 6. dobrý den chtěl bych se zaptat jastli mužu dát k rajčatum hobliny máte někdo skušenosti díky

 7. Souhlasím s komentářem paní Věry. Jen chci dodat, že nejlepší bylinky, podporující chuť rajčat jsou brutnak a bazalka. Dobře se snáší s petrželkou a saturejkou.

 8. Prosím o radu, zda může být rajče v sousedství s česnekem a pažitkou? Děkuji Mikeš

Zanechte komentář

Zavřít