cervena repa

Červená řepa se dá pěstovat i v malé zahrádce

Červená řepa: Ačkoliv se to nezdá, červenou řepu si můžete vypěstovat i na malé zahrádce a hlavně díky ní získáte přísun vitamínů prakticky na celou zimu a brzké jaro. A kromě bulvy můžete i mladé listy použít do salátů.

Jaké potřebuje červená řepa stanoviště

Červená řepa potřebuje otevřené vzdušné místo, které bude mít lehkou a přitom výživnou půdu. Pokud některý prvek v půdě řepa upřednostňuje, pak je to dusík. Vhodné je přihnojení kompostem anebo pěstování po brukvích.

Jak řepu vysévat

Červená řepa se na jaře vysévá na místo, kde bude růst. Ideální rozmezí řádků je 30 cm, hluboké by měly být 2,5 cm. Řádky udržujte stále vlhké.

Jak o řepu dále pečovat

Zálivka je nutná zvláště ze začátku, dokud řepa nezačne klíčit. Později už je možné nechat řepu i v delších obdobích sucha nechat bez zálivky. Rozhodujte se podle velikosti listů – čím jsou listy větší, tím méně je potřeba řepu zalívat. Řepu také okopávejte, aby vám nezarostla plevelem a nevytvořila se kolem ní krusta ze zeminy. Pozor však dejte na poškození bulev.

repa - Červená řepa se dá pěstovat i v malé zahrádce

Zdroj foto: pixabay

Jak řepu sklízet

Řepu můžete sklízet průběžně během celého roku. První sklizeň lze provádět cca po 8 týdnech po výsevu – řepa bude asi poloviční. Plně dorostlá řepa bude ještě o pár týdnů později. Sklízet se dá až do prvních mrazíků. Listy můžete sklízet také během celého vegetačního období a používat je do salátů.

Jak řepu skladovat

Červenou řepu skladujte bez listů, jen bulvy, a umístěte je do bedýnek vyplněných pískem. Skladujte na chladném a suchém místě.

Zajímavé odrůdy

Pokud byste chtěli červenou řepu, která tolik nebarví při zpracování a vaření, pořiďte si některý z nově vyšlechtěných kultivarů, které jsou dnes k dostání: řepa žluté barvy nebo řepa s červenými proužky – pěstování a zpracování je stejné.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář