spadané listí

Uklízet, či neuklízet spadané listí? Výhody a nevýhody obou postupů

A je to tu zase. Letos ještě o měsíc dřív, protože panuje velké sucho. Záplava spadaného listí na sebe nenechala dlouho čekat. Co s tím? Uklízet, či nechat ležet? Jaké jsou výhody a nevýhody obou postupů?

Kde uklízet a kde nechat ležet

Předně je potřeba říci, že ne všude můžeme listí uklidit a naopak ne všude jej můžeme nechat ležet tak, aby nepoškodilo to, co je pod ním. Uklidit listí bychom vždy měli z trávníku – jinak se na jaře dočkáme vyholených míst, která může napadnout i plíseň. Naopak nechat listí můžeme kolem stromů – je to dobrý mulč pro kořeny, na zeleninových záhonech a na záhonech s trvalkami – jako tepelnou izolaci na zimu.

Jak listí uklízet

Na pevných plochách, jako jsou chodníky, zámková dlažba, asfaltové plochy či beton, se hodí venkovní koště nebo vysokotlaký čistič. Na trávě použijeme nejspíše hrábě, na velké pozemky se hodí i fukar a vysavač, sekačka, která zároveň listí rozseká a mulčuje, nebo multifunkční traktor.

Co s listím

Listí je obvykle zakázáno pálit a rovněž se nesmí dávat do běžné popelnice. Existuje však několik možností, jak jej využít:

  1. Postupné kompostování – listí hrabeme/uklízíme postupně a dáváme do kompostéru, přičemž jej prokládáme zelenými částmi (posekaná tráva, zbytky rostlin atd.).
  2. Zásoba na tepelnou izolaci – listí si shrabeme na hromadu, zakryjeme plachtou, aby nám jej nerozfoukal vítr, a použijeme v zimě před tím, než mají přijít velké mrazy či holomrazy.
  3. Biopopelnice – máme-li k dispozici biopopelnici, postupně dáváme listí do ní.
  4. Sběrný dvůr – nemáme-li k dispozici biopopelnici a nepotřebujeme další listí do kompostéru nebo jako zásobu na tepelnou izolaci, odvezeme přebytečné listí do sběrného dvora.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít