mango tree 164973 1280

Vypěstujte si mango z pecky

31.10.2018
2 104 Zobrazení

Máte rádi plody manga? Pak vám určitě doma zbývají jeho velké pecky. Nevyhazujte je a zkuste je zasadit. Uvidíte, že vypěstovat mango z pecky není žádný velký problém. A budete mít vlastní plody – při troše trpělivosti – přímo doma.

Původ manga

Mango pochází z Indie, ale jeho pěstování je rozšířeno i v Číně a celém Tichomoří. Ve své domovině dorůstá výšky až 40 metrů a jeho plody mají hmotnost až 0,5 kg.

Jak zasadit semeno

K pěstování si vyberte zralý plod, který neprošel chladicím zařízením. Semeno je lepší nejprve vyjmout z vláknitého obalu a poté zasadit kolmo klíčkem dolů do kokosového substrátu, abyste se vyhnuli choroboplodným zárodkům. Pokud zasadíte semeno i s vláknitým obalem, bude mu klíčení trvat poněkud déle. Substrát udržujte stále vlhký a semeno by mělo vyklíčit zhruba za dva až čtyři měsíce.

Jak se starat o semenáčekmango 329436 640 - Vypěstujte si mango z pecky

Semenáček potřebuje zejména teplo a světlo. Když je dostatečně silný, můžeme jej přesadit do půdy, kterou vytvoříme z 1 dílu zahradní zeminy, 1 dílu kompostu a 1 dílu rašeliny a 1 dílu písku. Rostlina potřebuje pravidelnou zálivku, ale vždy až když substrát vyschne. Přes léto potřebuje teplotu 24–28 °C. Zazimovat je třeba v místnosti s teplotou okolo 18–20 °C.

Kdy začne mango plodit

Prvních květů se na mangovníku dočkáte asi po 6–8 letech. Zkuste je opylovat např. štětečkem, protože doma vám je neopylí včely. A pouze opylené květy se vyvinou v plody.

Tvarování a řez

Pokud potřebujeme rostlinku tvarovat, tak nejlepší doba je brzy z jara. Dosáhneme většího a bohatšího rozvětvení a lepšího nasazování květů.

Jak mango konzumovat

Mango je nejlépe konzumovat čerstvé, protože tak si zachovává maximum vitamínů. Výborné je i do salátů nebo na ozdobu moučníků a dortů. Ale můžete z něj samozřejmě uvařit i kompot, marmeládu nebo čatní.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..