máta

Máta je naše oblíbená bylinka. Jak ji můžeme využít

Oblíbenou bylinku, zejména pro její aroma, pěstuje na bylinkové zahrádce snad každý pěstitel. Ovšem víte, jakými všemi způsoby můžete mátu využít? Pojďte se s námi začíst do následujících řádků.

Co obsahují listy máty

Z máty se sbírají listy, které obsahují silici, jejíž součástí je mentol. Ten je známý tím, že zanechává chladivý pocit na sliznici, a dokonce v silné koncentraci působí místní znecitlivění na kůži. Ovšem pozor: mentol se nesmí používat při vysokém krevním tlaku!

Čaj z máty při nechutenství a žaludeční nevolnosti

3 lžičky sušených listů přelijeme 0,5 litrem vroucí vody a necháme 15 minut louhovat. Poté přecedíme a pijeme teplý neslazený 2 šálky denně.

Čaj proti nadýmání

1 díl máty + 1 díl heřmánku + 1 díl kořene proskurníku + 1 díl kořene lékořice + 0,5 dílu fenyklu (plodu) přelijeme 0,5 litrem vroucí vody a necháme 15 minut louhovat. Přecedíme a pijeme 2x denně.

mátový olej - Máta je naše oblíbená bylinka. Jak ji můžeme využít

Mátový julep (americký likér)

1 čerstvou větvičku máty zalijeme 1 sklenicí sherry a 1 sklenicí ginu a přidáme šťávu a kůru z jednoho chemicky neošetřeného citronu. Promícháme a necháme v lednici vychladit. Poté pijeme brčkem při zažívacích potížích.

Mátový olej

Čerstvé natě máty naložíme do kvalitního olivového oleje a necháme 3 týdny při pokojové teplotě. Poté přecedíme a uchováváme v temnu a chladu. Olej používáme k inhalaci při rýmě, kašli a zahlenění, dále jím potíráme čelo nebo spánky při bolestech hlavy či migrénách, rovněž je dobrý na ošetření míst postižených revmatismem, na pohmožděniny a ekzémy.

Mátový odvar

Čerstvou nebo sušenou mátu zalijeme vroucí vodou a necháme cca 15 minut louhovat. Tímto odvarem po přecezení vyplachujeme ústa při zánětu dásní nebo bolesti zubů. Také jej můžeme přidat do osvěžující a posilující koupele – teplota by neměla přesáhnout 36 °C.

 

TIP:

Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář

Zavřít