pivoňka t

Jak na množení pivoněk. Záleží na tom, zda se jedná o pivoňky bylinné či dřevité

Když máte na zahradě pivoňky, můžete se každé jaro a léto těšit z jejich postupného rašení, nasazování poupat a kvetení. Jak si ale oblíbené květiny namnožit?

Zde je potřeba pivoňky rozdělit na bylinné a dřevité. U bylinných máme v podstatě jen jeden opravdu osvědčený způsob množení, u dřevitých pivoněk jsou možné až čtyři způsoby množení, ovšem každý s jiným procentem úspěšnosti.

Bylinné pivoňky – dělení trsů

Bylinné pivoňky se nejlépe množí dělením trsů. Jak na to? Vyberte si období na konci vegetace, tj. zhruba od poloviny srpna do poloviny září. Poznáte to také podle toho, že většina listů pivoněk již bude seschlá. Poté všechny listy odřízneme a celý trs vyryjeme – opatrně a nejlépe pomocí rycích vidlí, abychom nepoškodili kořeny ani pupeny. Kořeny očistíme od zeminy a oddělíme jednotlivé sazeničky – kolem jednoho ztlustlého kořene musejí být alespoň 3 pupeny. Rány ošetříme práškem z dřevěného uhlí, necháme asi 2 dny zaschnout a sázíme.

Dřevité pivoňky

Dřevité pivoňky můžeme množit dělením trsů podobně jako bylinné pivoňky (ovšem pouze tehdy, mají-li tvar keře).

Další možností je hřížení – o tom jsme psali např. u levandule. Jednotlivé větvičky, které jsou u země, ohneme, vsuneme do připravené jámy, kterou jsme předtím naplnili substrátem a kompostem, zahrneme a zatížíme. Pivoňky takto zakoření asi po 2 letech. Pak je odstřihneme od mateční rostliny.

Méně oblíbenou metodou je řízkování, a to z toho důvodu, že ne všechny řízky zakoření. Řízky odebíráme nejlépe na konci vegetačního období (polovina srpna až polovina září), vybíráme dostatečně silné a zdravé větvičky, které zkrátíme nahoře i dole, vsadíme do čistého písku a substrát udržujeme neustále vlhký.

Zcela samostatnou kapitolu tvoří roubování pivoněk, což už je činnost pro zkušeného zahrádkáře, a o tomto tématu vám přineseme samostatný článek i s obrázky.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Zavřít