Lasičky jsou drobné šelmy, které pracují, když vy spíte. Ožívají v noci a loví hraboše, hryzce a myši. Nevyhánějte je ze zahrady, budou vám spojencem proti škůdcům.
Hryzec dokáže na zahrádce napáchat velké škody. Umí zničit celou úrodu. Především poškozuje kořeny stromů, bylin a keřů. Na hryzce není jedna osvědčená metoda, proto návštěva kolčavy a hranostaje ve vaší zahrádce je vítaná, umí si s hryzci poradit. Díky štíhlému tělu se protáhne za hlodavci až do jejich příbytku pod zemí. To běžná chemie ani technika nezvládne. Navíc nepohrdnou ani slimáky a hmyzem. Jsou to dobří plavci, výborně šplhají. Lasičky jsou hbité a rychlé.
Ve dne se skrývají ve stodolách, kůlnách, ale úkryt nachází i v hromadě dřeva. Tam nabírají síly na noční lov. Pokud rádi využijete služeb lasiček, poskytněte jim úkryt.
Jak lasice loví
Lasice kolčava
Má až dvakrát do roka mláďata. Samotný vrh může mít až dvanáct mláďat. Samičky jsou menší (10-20cm), samečci větší (až 25cm). Když se přemnoží hraboši, začnou se rychle množit i kolčavy. Množí se během roku, mimo mrazivou zimu. Mláďata jsou asi měsíc krmena mateřským mlékem a potom celá rodina vyráží na lov, za starostlivého dohledu samičky.
Lasice hranostaj
Je větší než kolčava, je dlouhá až 30cm. Kdysi byla lovena pro výrobu královského hermelínu. Od kolčavy ho lze rozlišit podle černé špičky na ocase. V zimě, v oblastech, kde teplota spadá hluboko pod bod mrazu, hranostaji srst zbělá. Má lepší čich než zrak, proto čichu využívá k lovu. Mláďata se rodí většinou na jaře.
Lasičky se neuchylují k zimnímu spánku a neustále loví škůdce. Neukládají si zásoby tuku a tak nemohou zimu prospat jako jiná zvířata. Má to i svůj důvod, pokud by se jí zaobalilo tukem tělo, neprotáhly by se úzkými chodbami příbytku hlodavců.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz