kuklík

Z kuklíku městského si vyrobíte náhražku hřebíčku i žaludeční likér

8.10.2018
1 482 Zobrazení

Kuklík městský roste téměř všude, ačkoliv bývá často přehlížen. Ovšem neprávem. Z oddenku kuklíku si totiž můžete nasušit náhražku hřebíčku, vyrobit likér apod. Ne nadarmo býval ve středověku nošen v tzv. škapulíři na ochranu proti zlým duchům.

Co kuklík obsahuje

Kuklík ve svém oddenku obsahuje třísloviny, glykosidy, oleje a hořčiny. Odnepaměti se sbíral na posílení slinivky, žaludku, proti průjmu, krvácení, křečím i na snížení horečky.

Jak získat náhražku hřebíčku

Na náhražku hřebíčku budete potřebovat oddenky kuklíku, který je aspoň několik let starý. Pak je jeho oddenek dlouhý až 5 cm. Obyčejně leží vodorovně pod zemí. Tento oddenek vyryjte, zbavte hrubých nečistot, poté i dlouhých a jemných kořínků. Nakonec jej omyjte pod tekoucí vodou a můžete k odstranění zbytku nečistot použít kartáč.

Dále oddenek nakrájejte na kousky velké asi jako hřebíček. Položte je na plátno nebo na plech vyložený pečicím papírem a důkladně usušte.

Usušený oddenek dejte do malých skleniček a dobře je zavíčkujte. Používejte v malém množství do pokrmů místo hřebíčku (červené zelí, svařák, zvěřina, ryby…)

Jak si z kuklíku vyrobit žaludeční likér

Postupů, jak vyrobit likér, jsme vám přinesli již několik. Proto jen krátké shrnutí. Na výrobu likéru použijete taktéž oddenek kuklíku. Asi pět kousků oddenků dejte do velké lahve, přidejte cca 250 g hnědého cukru, tyčinku skořice, lžíci anýzových semínek a zalijte 1 litrem pálenky. Nechte louhovat asi 2 měsíce, příležitostně protřepejte. Poté likér sceďte přes sítko, cedník nebo čisté plátýnko do čistých vymytých lahví a uchovávejte v temnu a chladu. Používejte při bolestech žaludku malého panáka 1–2x denně.

 

TIP:

 
Vše pro domácnost, domácí potřeby, dekoraci a mnoho dalšího můžete zakoupit ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

 

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář