Kuklík městský roste téměř všude, ačkoliv bývá často přehlížen. Ovšem neprávem. Z oddenku kuklíku si totiž můžete nasušit náhražku hřebíčku, vyrobit likér apod. Ne nadarmo býval ve středověku nošen v tzv. škapulíři na ochranu proti zlým duchům.
Co kuklík obsahuje
Kuklík ve svém oddenku obsahuje třísloviny, glykosidy, oleje a hořčiny. Odnepaměti se sbíral na posílení slinivky, žaludku, proti průjmu, krvácení, křečím i na snížení horečky.
Jak získat náhražku hřebíčku
Na náhražku hřebíčku budete potřebovat oddenky kuklíku, který je aspoň několik let starý. Pak je jeho oddenek dlouhý až 5 cm. Obyčejně leží vodorovně pod zemí. Tento oddenek vyryjte, zbavte hrubých nečistot, poté i dlouhých a jemných kořínků. Nakonec jej omyjte pod tekoucí vodou a můžete k odstranění zbytku nečistot použít kartáč.
Dále oddenek nakrájejte na kousky velké asi jako hřebíček. Položte je na plátno nebo na plech vyložený pečicím papírem a důkladně usušte.
Usušený oddenek dejte do malých skleniček a dobře je zavíčkujte. Používejte v malém množství do pokrmů místo hřebíčku (červené zelí, svařák, zvěřina, ryby…)
Jak si z kuklíku vyrobit žaludeční likér
Postupů, jak vyrobit likér, jsme vám přinesli již několik. Proto jen krátké shrnutí. Na výrobu likéru použijete taktéž oddenek kuklíku. Asi pět kousků oddenků dejte do velké lahve, přidejte cca 250 g hnědého cukru, tyčinku skořice, lžíci anýzových semínek a zalijte 1 litrem pálenky. Nechte louhovat asi 2 měsíce, příležitostně protřepejte. Poté likér sceďte přes sítko, cedník nebo čisté plátýnko do čistých vymytých lahví a uchovávejte v temnu a chladu. Používejte při bolestech žaludku malého panáka 1–2x denně.
TIP:
Vše pro domácnost, domácí potřeby, dekoraci a mnoho dalšího můžete zakoupit ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz