Řeklo by se, obyčejná čočka, co na ní může být tak zdravého? Pojďte se s námi podívat, že čočka je skutečně zásobárnou vitamínů a minerálních látek a že její využití v kuchyni je velmi pestré.
Jak vypadá čočka a odkud pochází
Čočka patří mezi vikvovité rostliny a jedná se o bylinu asi 20–30 cm vysokou, která má drobné bílé nebo světle modré květy, které vyrůstají z paždí zpeřených listů. Čočka kvete v květnu a červnu, a když je zralá, má hnědé lusky s jedním nebo dvěma plochými okrouhlými semeny. Čočka pochází z Orientu (Přední Asie) a odpradávna se pěstovala jako kulturní plodina. Dodnes je velmi oblíbenou potravinou např. v Indii.
Pověry o čočce
Pokud jíte čočku na Nový rok, budete celý rok zdraví a bohatí. Totéž se tvrdí v jiné pověře o Velkém pátku (před Velikonocemi) – také se vás celý rok budou držet peníze. Jiná pověra doporučuje, abyste si při pojídání čočky tloukli na kapsu, pak budete mít stále dostatek peněz.
Léčivé účinky čočky
Čočka patří mezi luštěniny, a tak je občas těžko stravitelná a nadýmá. To však můžeme jednoduše odstranit přidáním některé bylinky, která nadýmání potlačuje (saturejka apod.). Jinak má ale čočka mnoho léčivých účinků:
Odvar ze semen čočky smíchaný s olejem a špetkou soli můžete vyzkoušet při zácpě.
Silný odvar z čočky vyhání z těla různé parazity (hlísty, roupy apod.)
Čočku uvařenou v octě vyzkoušejte jako obklad na otoky.
Protože čočka obsahuje velké množství minerálních látek a vitamínů (bílkoviny, vitamíny B1 a B6, kyselinu listovou, vápník, fosfor a železo), doporučuje se při dietách, je vhodná pro nemocné s cukrovkou, pomáhá při chudokrevnosti a napomáhá při řídnutí kostí.
Teď na jaře je také dobré sehnat si čočku v biokvalitě a nechat ji naklíčit. Klíčky mají ještě větší koncentraci vitamínů a dalších látek než vařená čočka, takže se jedná o ideální elixír na jarní únavu.
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz