Lentils green with parsley

I čočku si můžete vypěstovat na zahradě

Ano, i když se vám to možná zdá poněkud přehnané, i čočku lze pěstovat na zahradě, pokud máte dostatek slunce a tu správnou půdu. Je to dokonce relativně snadné a hospodářsky docela výhodné.

Vhodné místo

Čočka potřebuje opravdu velmi slunné místo, aby mohla dobře růst a aby vám dozrály lusky. Proto vyberte pro pěstování čočky slunný pozemek, nejlépe obrácený na jižní, jihovýchodní nebo jihozápadní stranu.

Příprava půdy

cocka rostlina - I čočku si můžete vypěstovat na zahradě

Zdroj foto: envato

Půda by měla být nejen na slunném místě, ale také dobře propustná a bohatá na organickou hmotu. Při pěstování čočky je vhodné přidat do půdy kompost, uleželý chlévský hnůj nebo jiné organické hnojivo. Naopak se důrazně nedoporučují umělá/chemická hnojiva.

Výsev

Čerstvá semínka čočky si můžete zakoupit v zahradnických centrech nebo na internetu. Osetí se provádí buď na jaře v dubnu, nebo na podzim. Při setí dodržujte hloubku 2 až 3 cm. Čočku vysévejte do země v řádcích se vzdáleností asi 30 cm.

Další péče

Jakmile semínka čočky vyklíčí, začne čočka růst velmi rychle. Potřebuje k tomu dostatek vláhy a živin. Čočka nevyžaduje mnoho péče, ale je důležité ji dostatečně zalévat. Zalévejte raději méně často a hojně, ale dbejte na to, aby půda nikdy nebyla přemokřená. Další zálivku proveďte vždy až teprve tehdy, když je půda na povrchu suchá. Dobře výživná půda by měla čočce stačit. Pokud si myslíte, že má živin málo, přihnojujte organickým hnojivem během vegetační doby.

Sklizeň

Čočka potřebuje asi 80–120 dní k dozrání (podle druhu nebo kultivaru). To, že je čočka zralá, poznáte podle toho, že zaschne její nať. Poté ji můžete začít sklízet (přibližně koncem léta). Semena můžete uskladnit na suchém a větraném místě, používat je přes zimu jako základ luštěninových jídel, ale také použít jako semena pro další sezónu.

Čočka obsahuje mnoho výživových látek, vitamínů a minerálů, které se hodí do našeho jídelníčku. Nebojte se čočku pěstovat a využít všech jejích benefitů.

Zdroje: www.wikipedia.org, www.abecedazahrady.cz, www.ireceptar.cz

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář