Možná si také myslíte, že všechny vaše obtíže se škůdci ve skleníku nebo zimní zahradě vyřeší jeden agresivní postřik, není však třeba řešit hned všechno chemicky. Můžete vyzkoušet i řadu přírodních prostředků, které si doma snadno vyrobíte.
Macerát z pelyňku
Pelyněk pravý roste u nás na rumištích a dalších opuštěných místech. Na jeden výluh vám postačí 250 gramů sušené natě nebo 5x tolik sušené. Musíte ji macerovat ve dvou litrech vody, a to alespoň 48 hodin. Občas během této doby promíchejte. Pak macerát přefiltrujte a přidejte dvě lžíce tekutého mýdla a tři lžíce oleje. Dobře promíchejte. Před použitím nařeďte desetkrát.
Roztok z aksamitníku
Aksamitník neboli afrikán má pověst odpuzovače mnohého hmyzu. Použijte usušenou kvetoucí nať. 200 gramů rozdrťte a zalijte 700 padesátiprocentního alkoholu. Nechte dva dny odpočívat, přefiltrujte a přidejte 15 ml tekutého mýdla. Před použitím zřeďte sedmkrát.
Ochrana z vratiče
Pokud nenajdete pelyněk, můžete stejně dobře použít i vratič. Nasbírejte ho půl kila a rozmixujte spolu s pěti litry teplé vody. Uložte na 24 hodin do temna, přeceďte a doplňte třemi litry vody. Před použitím už neřeďte.
Kvetoucí mix proti hmyzu – vydejte se na louku
Oregano, mateřídouška, tymián – to všechno jsou aromatické rostliny, které zvládnou nezvané hosty odpudit. Nasbírejte 300 gramů libovolně kombinace těchto bylin a zalijte je pěti litry horké vody. Nechte dva dny v temnu a chladu. Přeceďte, nařeďte celkem na osm litrů a použijte. Jde o skvělou prevenci proti celé řadě hmyzu.
Draselné mýdlo také pomůže
Pokud chcete co nejrychleji zakročit, dojděte do drogerie pro draselné mýdlo. Můžete koupit rovnou 1-2% roztok a aplikovat ho na zasažené rostliny. Draselné mýdlo dokáže zničit i vajíčka některého hmyzu, při včasném zákroku tak vaše rostliny spolehlivě ochrání.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz