Narazili jste v obchodě na kumquat (česky také kumkvát, v japonštině a angličtině je spíše známý pod názvem nagami) a nevíte si s ním rady? Poradíme vám, jak jej konzumovat, co si z něj připravit, i proč toto ovoce rozhodně nezatracovat.
Odkud pochází
Kumquat pochází z východní Asie, zejména z Číny, kde se pěstuje již od 12. století. V Evropě se u nás neblíže pěstuje na ostrově Korfu, kde se z něj vyrábí proslulý likér stejného jména.
Jak kumquat vypadá
Kumquat je malý oválný citrus dlouhý 2–4 cm, jehož dužina i slupka jsou oranžové jako pomeranč. Jí se však i se slupkou, která je sladká. Dužina je mírně nahořklá, ale to by vás nemělo odradit.
Co kumquat obsahuje
Kumquat obsahuje velké množství vody, vitamín C ve stejném množství jako citrony, dále flavonoidy, draslík a měď. Ovoce má výrazné antioxidační a protirakovinotvorné účinky a také zlepšuje vstřebávání železa, což je důležité zejména u osob trpících chudokrevností.
Jak kumquat konzumovat
Kumquat můžete konzumovat čerstvý. Stačí odstranit stopku a ovoce nakrájet i se slupkou na kolečka. Když jej před konzumací či nakrájením ještě jemně promnete v rukou, uvolní se éterické oleje a vůně, které obsahuje slupka, a kumquat bude mnohem výraznější. Kolečky můžete zdobit nápoje, koktejly, dezerty atd.
Dále se dá kumquat přidávat k pečenému masu, ke grilovanému masu, rybám i zelenině. Zvýrazní klasické sladkokyselé omáčky asijské kuchyně – hodí se jak ke kuřecímu či kachnímu masu, tak i k jehněčímu. Dá se použít do ovocných i zeleninových salátů, ale také nakládat (jako kompot), dělat z něj marmelády, sirupy, šťávy, lze jej i s úspěchem kandovat.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz