zahon

Založte si štěrkový záhon, ještě není pozdě

Jestliže přemýšlíte nad jednoduchou okrasou zahrady, o kterou se nemusíte příliš starat ani v parných letních dnech, bude pro vás štěrkový záhon tou pravou volbou. Můžete ho založit kdykoliv během vegetační sezóny, takže v našich klimatických podmínkách máte čas do konce října, leckdy až do poloviny listopadu.

Štěrkový záhon vyžaduje do začátku nějaké finanční prostředky a také preciznost při jeho vytváření, odvděčí se vám ale trvalou a krásnou kompozicí, která neztratí kouzlo po celý rok, pokud ji tedy zrovna nezakryje sníh.

Za historií štěrkových záhonů

Na našich zahradách se neobjevují dlouho. První výraznější snahy lze pozorovat teprve začátkem 21. století. Jejich cílem bylo vytvoření dlouhodobě udržitelného společenství vytrvalých bylin, jež by dokázaly přežít i v extrémních podmínkách, a to při minimální péči. První pokusy byly cíleny na města, dnes jde však o zcela běžnou součást návrhů i soukromých zahrad.

Jak vytvořit štěrkový záhon

První kroky jsou jednoduché: označte si místo, kde chcete záhon mít. Použít můžete třeba starou hadici nebo dřevěná prkénka. Ve vyznačeném prostoru vykopejte zeminu přibližně do hloubky 30 cm tak, aby nikde nebyly výrazné díry nebo propady. Celý záhon vystelte netkanou textilií tak, aby nikde nevznikla mezera, kterou by mohl prorůstat plevel. Tkaninu veďte až nad okraje záhonu, později zamaskujete vhodným obložením. Hodí se kameny, cihly i tvrdé dřevo.

Takto založený záhon vysypte hlínou tak, aby dosahovala přibližně 5 cm pod okraj záhonu. Nyní je čas vysadit rostliny.

sterk - Založte si štěrkový záhon, ještě není pozdě

Jaké rostliny použít do štěrkového záhonu

Vybírejte mezi trvalkami, které není třeba každoročně dosazovat. Ve štěrkovém záhonu se totiž rostliny nemohou množit vlastními výhonky nebo oddenky. Záhon tedy bude i po letech vypadat tak, jak ho vysadíte, jen sem tam si vyžádá výměnu chřadnoucí rostliny za zdravý exemplář.

Vhodné bylinky: šalvěj, tymián, levandule, rozmarýn, oregano, mateřídouška

Vhodné sukulenty: rozchodník, netřesk, lomikámen

Vhodné trávy: barevné ostřice, kavyl, kostřava

Vhodné trvalky: krásnoočka, čistec, juka, kokarda, kosatec

Vhodné cibuloviny: tulipán

Vhodné dřeviny: kompaktní jalovce nebo miniaturní borovice (kleče)

Finální úprava

Zasazené rostliny mírně zalijte a přitlačte okolo nich zeminu. Záhon dosypejte štěrkem. Všeobecně platí, že na tmavá místa by měl přijít štěrk světlý (prosvětlí je), zatímco světlé prostory si žádají tmavší horninu. Příliš světlé kameny a kamínky budou na slunci působit nepřirozeně. Při výběru velikosti štěrku mějte na paměti, že jemnozrnný se rychleji roznese po okolí ale hrubý může být zase příliš ostrý a poranit vaše prsty při nutné údržbě rostlin. Bez obav můžete kombinovat různé typy a barevnosti štěrků. Velký záhon oživí jezírko nebo chodníček z velkých kamenů, které můžete použít i při péči o rostliny.

 

TIP:

 
Zahradní nábytek, altány a mnoho dalšího můžete zakoupit ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Zanechte komentář