bylinky vanoce

Vánoční dekorace si můžete vyrobit i z bylinek

Vánoční dekorace z bylinek: Nezdá se to, ale z bylinek můžete mít ozdoby na stromeček, vánoční či adventní věnec anebo je můžete jen zajímavě naaranžovat na vánoční stůl. Pojďme si to vyzkoušet.

mesicek chrpa - Vánoční dekorace si můžete vyrobit i z bylinek

Zdroj foto: pixabay

Květy zalité pryskyřicí

Zkoušeli jste již vyrobit si šperky z květů a pryskyřice? Tak to tu budete jako doma. A pokud ne, nebojte, je to velmi jednoduché. Budete potřebovat: suché květy bylinek sedmikráska, růžové lístky, čekanka, levandule, měsíček, chrpa…, kovové lůžko na šperky, pryskyřici a tvrdidlo, příp. jednorázové rukavice. Květy si položíme na kovová lůžka, smícháme pryskyřici s tvrdidlem v poměru 2 : 1 (pokud jsme alergičtí nebo méně šikovní, raději použijeme jednorázové rukavice, abychom si nezpůsobili poranění kůže), nalijeme na květ a necháme 24 hodin zaschnout. Někdy je potřeba nalít několik vrstev. Takto vyrobené ozdobičky uvážeme/zavěsíme na stromeček, přilepíme pomocí tavné pistole na věnec nebo jen položíme na vánoční tabuli.

levandule 1 - Vánoční dekorace si můžete vyrobit i z bylinek

Zdroj foto: pixabay

Snítky/kytičky z levandule, rozmarýnu nebo tymiánu

Hezkou ozdobou mohou být i snítky nebo kytičky uvázané z tvrdších bylinek. Několik větviček levandule svažte k sobě fialovou stužkou a přivažte na věnec nebo na vánoční stromeček. Rozmarýnové či tymiánové snítky můžete ještě přestříkat zlatým nebo stříbrným sprejem, aby získaly punc vznešenosti. Výhodou takových ozdob je, že vám dům, byt či pokoj i provoní.

oresak - Vánoční dekorace si můžete vyrobit i z bylinek

Zdroj foto: pixabay

Ořechy, oříšky a kaštany

Tyto plody mohou vytvořit kouzelnou vánoční atmosféru. Různé druhy ořechů nebo kaštany je možné zabalit do alobalu, nebo přestříkat zlatou či stříbrnou barvou ve spreji, ale také omotat provázky, stužkami nebo zbytky přízí. V posledním případě bude lepší celý plod nebo aspoň jeho části přetřít lepidlem, aby provázek dobře držel na místě. Takové ozdoby můžete také zavěsit na vánoční stromeček – pamatujte na ouško, nebo je přilepit na věnec, či jen položit na vánoční stůl.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář