nálev z kopřiv

Nálev a hnojivo z kopřiv pomůže chránit zahradu biologicky

Dáváte přednost biozahradě? Nemáte rádi chemické postřiky? Chcete, aby se na vaší zahradě držel život i ve formě různých živočichů a nechcete jim ublížit? Pak vsaďte na biologické prostředky, které si vyrobíte sami za pomoci běžně dostupných rostlin.

Kopřiva dvoudomá

Kopřiva je opravdu všestrannou bylinkou, a to nejen pro člověka, ale i pro zahradu a rostliny. Její výhodou je, že obsahuje důležité prvky, jako jsou vápník, draslík, hořčík a železo. Sbírají se natě nebo samotné listy, a to nejlépe těsně před rozkvětem – tehdy totiž mají největší sílu.

Nálev z kopřivy

Nálev z kopřivy připravíte jednoduše tak, že na cca 100 g listů kopřivy nalijete cca 1 litr horké vody a necháte 10 minut louhovat. Poté scedíte a používáte po zchladnutí. Tento nálev můžete poté ještě zředit v poměru 1:5 až 1:20 a použít na postřikování rostlin proti nejrůznějším chorobám a škůdcům.

kopřiva 1 - Nálev a hnojivo z kopřiv pomůže chránit zahradu biologicky

Odvar z kopřivy

Odvar připravíte tak, že asi 100 g kopřivových listů vložíte do asi 1 litru studené vody, přivedete k varu a vaříte na mírném plameni asi 3–10 minut. Poté opět přecedíte a používáte po zchladnutí. Můžete také naředit. Použití je stejné jako u předchozího.

Vyluhování zastudena

Z kopřivy se dá připravit extrakt i vyluhováním zastudena. Asi 100 g kopřivových listů ponoříme do 1 litru studené vody a necháme louhovat 2–3 dny. Tento extrakt pomáhá zelenině, okrasným rostlinám i ovocným stromům při napadení mšicemi.

Tekuté hnojivo

Z kopřiv si můžete připravit i tekuté hnojivo. Ovšem jen za předpokladu, že vám nebo sousedům nebude vadit jeho nepříjemný odér. Na každých 100 g kopřivové natě přidejte 1 litr studené vody a nechte louhovat na slunci až 10 dní. Toto hnojivo je velmi silné a účinné, můžete jej zředit až 1:10 vodou a používat na všechny rostliny, které potřebují podpořit růst (a pozor: podporuje růst nejen nadzemních částí rostlin, ale i kořenů).

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Profilový obrázek

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít