bobkovisen plod

Bobkovišeň zdobí zahradu v každém ročním období

Bobkovišeň patří mezi oblíbené, stálezelené keře. Může být pěstována jako solitér nebo dekorativní živý plot. Na jaře vykvétá latami bílých květů, v zimě ji zdobí tmavě – zelené listy a černé plody. Jen pozor, je jedovatá.

Bobkovišeň lékařská (Prunus laurocerasus) – je stálezelený keř, který se řadí do čeledi růžovitých. Původem je z Malé Asie a jihovýchodní Evropy. Někdy se také můžeme setkat s názvem střemcha vavřínolistá nebo střemcha bobková. Má kožovité, tmavě -zelené listy se zoubkovaným okrajem. Listy mohou být až 15 cm velké, neopadávají. V období duben – červen vykvétají na bobkovišni vzpřímené hrozny květů bílé barvy. Pokud je teplý podzim, může vykvést opakovaně. Vůně květů připomíná šeřík. Plody jsou malé, lesklé, černé peckovice, které jsou stejně jako celá rostlina jedovaté. Keř dorůstá výšky asi dvou metrů.

bobkovisen kvet - Bobkovišeň zdobí zahradu v každém ročním období

Odrůdy a kultivary

Během šlechtění se podařilo vyšlechtit i velmi odolné odrůdy, které prospívají bez nadměrné péče, stejně tak kultivary zakrslé.

Bobkovišeň ´Novita´ – je velmi odolný druh. Je to mohutný keř, který dorůstá výšky 3 – 4 m. Listy jsou velké, lesklé, při rašení světle zelené, později tmavnou. Kvetou v pozdějším věku, ale hustě. Kultivar roste rychle, hodí se do živých plotů i jako solitér.

Bobkovišeň ´Otto Luyken´ – dorůstá výšky 0,5 – 1,5 m. Rozrůstá se do šířky, tak se využívá jako půdní pokryv.

Bobkovišeň ´Marblet White´ – liší se od ostatních bobkovišní bíle panašovanými listy. Bílá barva vytváří nepravidelné žíhání.

Bobkovišeň ´Etna´ – má listy, které jsou při rašení bronzové, později zelené. Jejich okraj je zvlněný. Květy se objevují jen výjimečně.

Bobkovišeň ´Zabeliana´ – je odolný druh, patří spíše k nižším a její větve jsou mírně převislé.

Bobkovišeň portugalská – je velmi oblíbená, dle řezu dorůstá do výšky keře nebo stromu. Má pěkný, pravidelný tvar a silné větve. Má svěšené, tmavozelené listy s červeným okrajem. Laty květů nejsou vzpřímené, ale padají do stran. Odolává mrazům.

Bobkovišeň ´Cherry Brandy´ – je nízká, asi jen 60 cm. Roste spíše do šířky. Má vonné květy, přibližně 8 mm velké.

bobkovisen plot - Bobkovišeň zdobí zahradu v každém ročním období

Jak bobkovišeň pěstovat

Rostlině vyhovuje polo – slunné či slunné a chráněné stanoviště. Vysazuje se na jaře do mírně vlhké, propustné a humózní půdy. Nedaří se jí v zamokřené a jílovité půdě. Na zimu se doporučuje bobkovišeň přihrnout mulčem, mladé keříky můžeme balit do bílé, netkané textilie. Pokud nastane bezmrazé období, je třeba zálivky. Pokud rostlina omrzne, dobře znovu obráží. Jestliže je v zimě málo sněhu, může keř vyschnout a budit dojem, že vymrznul. Bobkovišeň nevyžaduje řez, na jaře stačí odstranit uschlé a poškozené větve.

Na příliš vápenitých půdách mohou keři žloutnout listy. Pokud z bobkovišně chceme vytvořit živý plot, sázíme 2 – 3 sazenice na metr délky plotu. Stejně tak se dá využít jako solitér či podrostová rostlina.

Pozor, bobkovišeň je jedovatá, proto ji nevysazujeme v místech, které jsou volně přístupné dětem, u dětských hřišť nebo v blízkosti keřů plodící ovoce.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

1 Komentářů

Zanechte komentář

Zavřít