boryt rostlina

Boryt barvířský: Hojí rány a také zastavuje krvácení

Boryt barvířský byl kromě svých léčebných účinků využíván jako zdroj barvy na textilie, k barvení namodro. Postupně byl však boryt vytlačen pravým indigem. Má hojivé účinky a schopnost zastavovat krvácení.

Boryt barvířský (Isatis tinctoria) je dvouletá či krátkověká trvalka řadící se do čeledi brukvovitých. Pochází z oblasti jihovýchodní Evropy a Středozemního moře. U nás se s ním setkáme hlavně v teplejších oblastech. Nejčastěji na železničních náspech, ve starých lomech i podél cest.

Bylina je namodralé barvy, slabě ojíněná. Vysoká přibližně 50 – 80 cm (až 120 cm). Lodyha je přímá, v horní části větvená. Květenství je tvořeno latovitě větvenými hrozny, barvy žluté. Plodem je křídlatá nažka, v době zralosti hnědá. Boryt kvete od června do září, listy se sbírají dříve, než začne rostlina kvést.

Zdroj modré barvyboryt - Boryt barvířský: Hojí rány a také zastavuje krvácení

Hlavně v chladných oblastech představoval zdroj modré barvy, ta byla využívána pro barvení textilií. Pro získání barvy je nutné, aby rostlina prošla fermentací. Používaly se fermentované listy, ze kterých byl získáván pigment indigo. Při fermentaci vzniká poměrně odpudivý zápach, ve své době však představoval cennou komoditu. Postupně byl nahrazen pravým indigem. V současnosti je boryt využíván především uměleckými barvíři.

Lidové léčitelství

Již od antických dob byl také využíván jako léčivá rostlina. Už samotný Hippokrates doporučoval listy borytu rozdrtit společně se lněným olejem a přikládat na hnisavé vředy. Další lékaři si všimli jeho svíravých účinků a zastavovali s ním krvácení a zároveň sloužil jako prevence infekce. Těchto vlastností se využívalo hojně v boji.

Boryt se neužívá vnitřně, aplikuje se zevně.

Z pohledu tradiční čínské medicíny je boryt barvířský chladné povahy, odstraňuje toxiny, očišťuje krev, pročišťuje horkost, uvolňuje hrdlo.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít