parocie

Parócie perská ozdobí zahradu v každém ročním období

Parócie patří mezi dekorativní keře, které budou dělat parádu po celý rok, ať už na podzim ohnivě červenými listy, na jaře drobnými květy či v létě sytě zelenými listy. Nejlépe vynikne jako solitér.

Parócie perská (Parrotia persica) se řadí do čeledi vilínovitých a je velmi podobná vilínům, také má podobné nároky na pěstování. Jeho domovinou je severní Írán a Azerbajdžán. Strom dorůstá výšky 3 – 6 m. V našich klimatických podmínkách se mu daří velmi dobře a roste středně rychle. Vytváří rozložitý keř nebo více kmenný strom. Listy jsou tuhé, kožovité, sytě zelené s výraznou žilnatinou. Na podzim se barví do odstínů červené, žluté a oranžové. Tvarově jsou podobné buku.

Kůra stromu se v zimě odlupuje v pásech a zanechává po sobě skvrny, které postupně tmavnou. Vytváří se tak mozaika s odstíny stříbrošedé, skořicově hnědé a zelené. Na počátku jara, od února do dubna, se na holých, bezlistých větvích objevují drobné kvítky bez korunních plátků, s výraznými červenými tyčinkami, které vytváří shluk. Listy mohou být dlouhé 6-15 cm. Květy se postupně přemění v nepravidelné, hnědé tobolky, velikosti asi 1,5 cm.

Anglický název pro tento strom je Persian Ironwood, což v překladu ocelové perské dřevo – název poukazuje na to, že dřevo je velmi tvrdé.

parocie kvet - Parócie perská ozdobí zahradu v každém ročním období

Jak parócii pěstovat

Pro krásné podzimní zabarvení listů je potřeba stromek zasadit na slunné místo, ale snese i polostín. Půda by měla být lehce kyselá, dobře odvodněná a živná. Vzhledem k tomu, že vykvétá již na konci zimy, je třeba stromu zajistit chráněné stanoviště. Parócii se nebude dařit na podmáčených či naopak suchých půdách.

Je třeba zajistit dostatek prostoru, protože se rozvětvuje i do šířky. Parócie je dlouhověká, není třeba provádět řez, postačí odstraňovat suché, polámané či poškozené větve. Pokud je z nějakého důvodu nutné provést řez, nejlepší doba je na konci zimy.

Vysazuje se jako solitéra do zahrad či parků, ale moc pěkně vypadá vysazený před skupinu jehličnanů nebo listnatých keřů. Může se vysazovat i pozdě na podzim. V nádobách nedosahuje takových rozměrů, jako ve volné půdě. Je plně otužilý.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Zanechte komentář

Zavřít